pozytywka@gmail.com
| < Listopad 2015 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
poniedziałek, 23 listopada 2015
Zamach na wymiar

Rok 2007. Beata Sawicka została złapana przyłapana na korupcji. Cytując Ryszarda Kuleszę - „cała Polska widziała” jak bierze reklamówkę z łapówką, cała Polska też słyszała jak snuje wizje kręcenia lodów na służbie zdrowia, i nie tylko. „Prosiłam Tomka, żeby mi załatwił chłopaków z Pragi. Chciałam się rozliczyć z jednym gościem, który mnie czyści. Trzeba wpierdolić Grzesiowi Schetynie”. Na nagraniach Sawicka powołuje się na "pierwszego machera" i "frontmenkę", którzy mieliby mieć udział w planowanym "kręceniu lodów" na służbie zdrowia, ale dziennikarzy i prokuratora nie zainteresowało o kim mowa, nikt nawet nie próbował ich zidentyfikować. Stanęło więc na tym, że Sawicka - podobnie jak Rywin - działała sama, a to wszystko z miłości. W końcu która z nas z miłości nie wymuszała łapówek od ukochanego? Gigantyczną kaucję wpłacił za Sawicką jej obrońca - senator PO - i jest to do dziś jedyny taki przypadek w historii polskiej palestry. Nawet Gazeta Wyborcza pozwala sobie na wątpliwości w wywiadzie z mecenasem. „Można sobie wyobrazić taką sytuację - Beata Sawicka zbiera 300 tys. zł, ale nie chcąc ujawniać, skąd wzięła pieniądze, prosi, żeby to pan je wpłacił.”

Rok 2009. Postępowanie przeciwko Kamińskiemu prowadził prokurator Olewiński, który w czasach gdy Kamiński w NZS walczył z komuną, sam jako TW SB „Marian” rzucony na odcinek organizacji młodzieżowych walczył z takimi jak Kamiński. Sprawa była nadzorowana przez rzeszowską prokuraturę apelacyjną - tę samą, której szefowa została niedawno odwołana za udział w korupcyjnej „aferze podkarpackiej” Jana Burego. Jeśli wierzyć mediom, gdy prokurator Anna Habało jeździła do Warszawy naradzać się na najwyższym szczeblu co zrobić z Mariuszem Kamińskim, sama była już umoczona w "aferę podkarpacką", której ważną postacią był i jeszcze będzie Jan Bury, do dzisiaj członek Krajowej Rady Sądownictwa. W aferze przewijało się też nazwisko prezesa rzeszowskiego sądu - mojego kolegi z bardzo dawnych lat - i członka Trybunału Stanu z nominacji PSL. O tym jak wyglądała w rzeszowskiej prokuraturze praca nad zarzutami dla Kamińskiego, oraz naciski, przepraszam - nadzór merytoryczny - z Warszawy, można poczytać w stenogramach z zeznań prokuratora Olewińskiego przed komisją śledczą. Pouczająca lektura, polecam zwłaszcza fragment gdzie Bartosz Arłukowicz docieka jak często przed sprawą Kamińskiego prokurator Olewiński był wzywany do samego ministra i na wielogodzinne narady na najwyższych szczeblach w Prokuraturze Krajowej. Podpowiadam - nigdy przed tą sprawą, w całej 20-letniej prokuratorskiej karierze. 

Rok 2013. Sąd drugiej instancji rozpatrujący apelację Sawickiej uznał akcję CBA za nielegalną i uniewinnił Sawicką, przyznając jednocześnie, że jest winna korupcji i ponosi za to odpowiedzialność moralną. Sawicka nie wygląda mi na kogoś, kto by się odpowiedzialnością moralną przejmował i niewykluczone, że przed kolejnym niezawisłym od elementarnego poczucia sprawiedliwości sądem wywalczy kiedyś gigantyczne odszkodowanie za doznane „krzywdy”. O zwrot łapówek skonfiskowanych jej przez CBA już wystąpiła. Sędzia, który uniewinnił Sawicką nie pierwszy raz okazał się wyjątkowo łaskawy dla aferzystów. Ściganemu (do dzisiaj) listem gończym za milionowe przekręty w aferze FOZZ Przywieczerskiemu zmniejszył „drakońską” karę z 3,5 roku więzienia do 2 lat. 

Rok 2014. Sąd wydał wyrok w procesie oskarżonych o „aferę gruntową”. W oparciu o dowody zdobyte w akcji specjalnej CBA jeden z oskarżonych został skazany na 2,5 roku więzienia, drugi – na grzywnę. Ponieważ prokurator Olewiński uznał tę akcję za nielegalną, obaj przestępcy skazani w oparciu o dowody w niej pozyskane mieli status pokrzywdzonych w sprawie przeciwko Kamińskiemu. I ostatecznie lepiej na tym wyszli niż Kamiński, Kamiński dostał o sześć miesięcy większy wyrok niż Piotr Ryba, drugi oskarżony opędził się niezbyt dużą grzywną.

Rok 2015. W sprawie przeciwko Kamińskiemu prokurator wnosił o karę 1 roku więzienia w zawieszeniu, sędzia Łączewski od siebie dorzucił 2 lata, ku zaskoczeniu nie tylko prokuratora, ale także znakomitej większości polityków i komentatorów, nawet tych najbardziej niechętnych Kamińskiemu. Kamiński został skazany na 3 lata więzienia bez zawieszenia za rzekomo nielegalne zdobycie dowodów, na podstawie których inny sąd wydał już wyrok skazujący. Sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku, na które sędzia ma 14 dni, sędziemu Łączewskiemu zajęło aż pół roku, skończył je pisać na 10 dni przed wyborami. Tak jakoś wyszło. W uzasadnieniu sędzia bezprawnie ujawnił personalia agentów i włączył do jawnych akt tajne zeznania obecnego Szefa CBA na temat kuchni działania służb specjalnych, legalność jego zachowania bada obecnie ABW na wniosek CBA. I nawet nie ma jak zwalić tego na PiS, bo badać zaczęła za rządów PO. Ale sądząc po tym, że zatrzymanie Burego już się udało powiązać z PiSem, wkrótce i w tej sprawie okaże się, że sędzia Łączewski jest prześladowany za niezłomność, a nie za narażenie bezpieczeństwa funkcjonariuszy działających pod przykryciem.

To co, będziemy się upierać, że w tej sprawie to właśnie ułaskawienie Kamińskiego podważa zaufanie obywateli do wymiaru sprawiedliwości?

21:07, kataryna.kataryna
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 22 listopada 2015
Ręka podniesiona na artystę

„Nie dopuszczę nigdy do tego, by ktokolwiek podniósł rękę na wolność artystów. Nie ma miejsca w Polsce dla cenzury” - oświadczyła tydzień temu minister kultury Małgorzata Omilanowska, komentując awanturę wokół spektaklu "Golgota Picnic".  

Pani minister powinna pilnie interweniować u Hanny Gronkiewicz-Waltz, której urzędnicy straszą dywanikiem dyrektora dzielnicowego ośrodka sportu, bo użyczył sali na wystawienie opery Kim Ir Sena „Morze krwi”. Po awanturze wywołanej przez lewicę i nagłośnionej przez Gazetę Wyborczą – czyli z grubsza te same środowiska, które najbardziej bronią wolności artystycznej autora „Golgota Picnic” – dyrektor ośrodka tłumaczył się co prawda, że salkę udostępnił myśląc, że będzie tam mecz, ale czujnym urzędnikom to nie wystarczyło. „Jesteśmy przed rozmową, ale na przyszłość radziłbym mu, żeby dokładniej sprawdzał, na jaki cel wynajmuje miejskie pomieszczenia” – komentował na gorąco dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej, Jarosław Jóźwiak. Jeśli gorliwa pani minister poważnie traktuje składane przez siebie obietnice, będzie musiała przywołać do porządku urzędnika za „podnoszenie ręki na wolność artystów”. Albo wytłumaczyć niewyczuwającej niuansów opinii publicznej, dlaczego akurat w przypadku „Morza krwi” ingerowanie przez urzędnika w to kto, co i gdzie wystawia jest usprawiedliwione. 

„Jesteś gruba, brzydka i leniwa - zostań feministką albo zgłoś się do psychologa”, „Jesteś homo - OK. Nie spedalaj nieletnich” - to tylko niektóre hasła z prac konserwatywnego plakacisty Wojciecha Korkucia. Gdy rok temu były wystawiane w Teatrze Wybrzeże, wzbudziły zrozumiałe - i zapewne oczekiwane - oburzenie, ale sposób w jaki dyrektor teatru tłumaczył się z kontrowersyjnej wystawy, bardzo by się spodobał nowej pani minister. „Nie cenzurujemy prac, dajemy prawo wypowiedzi twórcom”. 

Gdy kilka lat temu „Rzeczpospolita” przedrukowała obrażające uczucia religijne muzułmanów karykatury Mahometa, nieżyjący już Stefan Meller w imieniu rządu przeprosił społeczność muzułmańską, bo "obrażanie uczuć religijnych innych osób nie mieści się w europejskiej tradycji". I choć mam wątpliwości czy minister powinien przepraszać za to co się ukazało w gazecie, wrażliwość Mellera jest mi dużo bliższa niż wrażliwość Omilanowskiej, zdobywającej dzisiaj łatwe punkty za bronienie prawa do obrażania grupy, którą w eleganckim towarzystwie obrażać wypada.

 

10:30, kataryna.kataryna
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 17 listopada 2015
Życia równoległe

1949. Czesław Kiszczak jest już żołnierzem WP z doświadczeniem międzynarodowym - w Londynie rozpracowywał środowisko żołnierzy Andersa, za donoszenie na nich dorobił się stopnia kapitana. Niespełna roczny Antoni Macierewicz zostaje półsierotą, po tym jak jego ojca - żołnierza AK - znaleziono martwego w mieszkaniu, do dziś nie wiadomo jaka była rola komunistycznych służb w tej śmieci.

1968. „Człowiek honoru” Kiszczak uczestniczy w inwazji świeżo odżydzonego WP na Czechosłowację. „Antysemita” Macierewicz uczestniczy w strajkach studenckich przeciwko antysemickim czystkom, za co zostaje aresztowany na cztery miesiące i zawieszony w prawach studenta.

1976. Kiszczak nadal robi karierę w wojsku. Macierewicz zakłada Komitet Obrony Robotników, za co władze blokują mu doktorat i karierę naukową. Do 1980 roku Macierewicz był kilkadziesiąt razy zatrzymany na 48 godzin, inwigilowany i rozpracowywany przez SB.

1981. Kiszczak jest Ministrem Spraw Wewnętrznych i członkiem „organizacji przestępczej o charakterze zbrojnym”, która wprowadziła stan wojenny, to on zezwala ZOMO na strzelanie do górników z „Wujka”. Macierewicz jest przez rok internowany..

1983. Kiszczak po swojemu modli się za papieża. „Możemy obecnie jedynie marzyć, żeby Bóg powołał go jak najszybciej na swoje łono”. Macierewicz po ucieczce z internowania przez trzy lata się ukrywa, wydając w podziemiu pismo „Głos”.

1985. Kiszczak rozpoczyna Akcję „Hiacynt” – łapanki na homoseksualistów, zakładanie im „karty homoseksualisty”. Służby Kiszczaka zarejestrowały w ten sposób ok. 11 tysięcy osób, dzięki czemu SB miała potem czym łamać ludzi i zmuszać ich do współpracy. Pod rządami Kiszczaka w latach 80. nastąpił znaczący rozwój liczebny bezpieki, a zwłaszcza jej sieci agenturalnej (z 31 do blisko 100 tys.). Kiszczak nie tylko tolerował takie metody walki z opozycją jak pobicia, porwania czy tortury, ale niektóre z nich sam inspirował. Gdy zaś w ich konsekwencji dochodziło do śmierci ofiar, wówczas robił co się dało by sprawę zatuszować. Metody jakie stosował zostały najlepiej zilustrowane po zabiciu przez milicjantów maturzysty Grzegorza Przemyka, o co - pod osobistym nadzorem Kiszczaka - oskarżono i skazano załogę karetki pogotowia. „Jestem skłonny przypuszczać, że generał jeżeli mataczył ws. Przemyka, to mataczył w dobrej wierze - on był przekonany, że broni swoich podwładnych przed zmasowaną kampanią organizowaną przez opozycję solidarnościową” - usprawiedliwia go po latach (jak zresztą ze wszystkiego) Adam Michnik. Macierewicz bruździ w opozycji.

1989. Kiszczak jeszcze nie jest demokratą. „Dla nas najważniejsze jest wygranie wyborów, a nie styl, w jakim je wygramy. Nie możemy stracić władzy przy pomocy kartki wyborczej”. Według Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej wydaje polecenie zniszczenia stenogramów z posiedzeń Komitetu Centralnego PZPR. Postępowanie w tej sprawie umorzono ze względów formalnych.

2015. Kiszczak umiera generałem. Gdyby umarł kilka miesięcy wcześniej, miałby wypasiony państwowy pogrzeb, na którym z honorami żegnałby go sam prezydent, bo w czym Kiszczak gorszy od Jaruzelskiego? A gdyby komuś przyszło do głowy zrobić go ministrem czegokolwiek, nie wzbudziłoby to aż takich emocji jak kandydatura Macierewicza. Bo z tej dwójki, tylko ten drugi jest „kontrowersyjny”. Sorry, taki mamy klimat.

 

Tekst opublikowany w tygodniku "Do Rzeczy"

17:42, kataryna.kataryna
Link Dodaj komentarz »
piątek, 20 lutego 2015
Durczok w sidłach politpoprawności

Bez względu na to jak się dalej potoczy sprawa Kamila Durczoka, powinna dać do myślenia wszystkim zwolennikom politycznej poprawności w wersji full wypas, bo to jej ofiarą padł gwiazdor TVN. 

Kamil Durczok: Ja jestem cholerykiem, czasem wybuchałem w pracy. Redakcja telewizyjna to miejsce, gdzie ludzie spędzają kilkanaście godzin na dobę. Albo tworzą zgrany zespół i wtedy można sobie pozwolić na znacznie więcej, także na podniesienie głosu, albo pracuje się według przepisów od jednego miejsca do drugiego i takich bardziej bezpośrednich relacji się nie nawiązuje. Ale między tym, co mówię, relacjami z podwładnymi i reporterami, reporterkami, a zarzutem molestowania, jest jakiś kanion Kolorado! Czym innym jest wymagający szef, czym innym szef molestujący.  

Takie tłumaczenia uszłyby jeszcze kilka lat temu, ale tak się nieszczęśliwie - dla Durczoka - składa, że środowiska z którymi on i większość jego dzisiejszych obrońców sympatyzuje przepchnęły kilka lat temu "Ustawę o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania", a w niej definicje zgodnie z którymi Durczok niewątpliwie molestował.

Ustawowa definicja molestowania: każde niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności osoby fizycznej i stworzenie wobec niej zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atsmosfery.

W takiej definicji molestowania mieści się więc choćby słynne nagranie o "upierdolonym stole", na którym Durczok pastwi się nad jakimś Rurkiem. Jeśli już się zgodziliśmy, że co najmniej jedno udokumentowane zachowanie Durczoka wypełnia ustawową definicję molestowania, rozważmy czy w innych przypadkach możemy mówić o molestowaniu seksualnym.

Ustawowa definicja molestowania seksualnego: każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności tej osoby, w szczególności poprzez stworzenie wobec niej zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery; na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy.

Jak widać z powyższej definicji, żeby kogoś seksualnie molestować nie trzeba go wcale klepać po tyłku, nie trzeba mu nawet składać żadnych propozycji, wystarczy choćby werbalnie lub pozawerbalnie "stworzyć wobec niego atmosferę". Czy Durczok "tworzył atmosferę? Tego nie wiem, ale jeśli prawdą są relacje formalnie anonimowej, a faktycznie już zidentyfikowanej dziennikarki, to już same uwagi o bieliźnie pod spodniami, i składane - choćby żartem - propozycje udania się do mieszkania Durczoka, spokojnie mieszczą się w prawnej definicji molestowania seksualnego. Dzisiaj Durczok mówi "Ale nigdy świadomie nie wyrządziłem nikomu żadnej krzywdy. Nigdy nie doprowadziłem do sytuacji, w którejś ktoś miał taką zarysowaną alternatywę: albo idziesz do łóżka z szefem, albo z firmy wylatujesz, nie awansujesz" ale to jest bez znaczenia, bo ustawodawca nie uzależnia uznania jakiegoś zachowania za molestowanie seksualne od tego czy sprawca miał taki cel. Wystarczy, że ofiara tak to odczuła. Subiektywnie, nieweryfikowalnie. To więc czy Durczok był czegoś świadomy nie ma najmniejszego znaczenia, wystarczy, że któraś z pań subiektywnie się jakoś tam poczuła. Na dobrą sprawę molestowaniem seksualnym może więc być nawet uwaga rzecznika TVP na temat konieczności noszenia bielizny bezszwowej przez podległych mu pracowników. W zasadzie absolutnie wszystko może nim być.

I proszę mi nie mówić, że to jest chore, bo to nie ja to wymyśliłam. Się chciało politycznej poprawności, się ma. Dzisiaj padło na Durczoka, więc środowiska normalnie hiperpostępowe rzuciły się tłumaczyć, że nawet jeśli coś ten tego, to właściwie nic się nie stało, bo to między ludźmi naturalne, a już zwłaszcza w mediach. "Taki styl zarządzania". W wyścigu po palmę pierwszeństwa w odwracaniu kota ogonem wygrywa "etyk" lewicy, Jan Hartman, który na swoim blogu tłumaczy dlaczego nie ma nic złego w łączeniu przyjemnego z pożytecznym, a babki są właściwie same sobie winne bo za dużo oczekują. Taki już "etos życia towarzyskiego" w nowoczesnych mediach. Polecam wszystkim, fantastyczna ilustracja tego, jak bardzo zakłamana jest lewica, gdy forsowana przez nią ideologia znienacka ugryzie ją we własny tyłek. 

Jan Hartman: Telewizja i cztery litery

 

 

 
19:40, kataryna.kataryna
Link Komentarze (13) »
niedziela, 25 stycznia 2015
Opinia sponsorowana

 

"Newsweek" dotarł do listy polskich medyków, którzy 30 października mają wylecieć samolotem do Chile. Wezmą tam udział w Światowym Kongresie Ginekologicznym. 114 osób spędzi 10 dni w Santiago de Chile. Będą wśród nich przedstawiciele lekarskiej elity, wszyscy zatrudnieni w publicznych placówkach służby zdrowia, m.in. największe sławy polskiej ginekologii: prof. Antoni Basta z Krakowa, prof. Janusz Emerich z Gdańska, prof. Wiesław Szymański z Bydgoszczy, prof. Romuald Dębski z Warszawy, prof. Tomasz Pertyński z Centrum Matki Polki w Łodzi. Nie byłoby w tej wyprawie nic nagannego, gdyby nie sponsorował tej wycieczki niemiecki koncern farmaceutyczny Schering AG. (…) Oprócz uznanych autorytetów Schering zabiera też do Ameryki 48 zwycięzców konkursu "Pozdrów Mnie!!!". To także ginekolodzy, ale klucz ich doboru był inny. Przedstawiciele koncernu odwiedzali gabinety w całej Polsce, zaopatrzeni w kartki pocztowe z reklamą produkowanych przez Scheringa tabletek antykoncepcyjnych logest. Namawiali lekarzy do wysyłania jak największej liczby reklamówek do znajomych medyków. Ci, którzy wypełnili najwięcej druków, w nagrodę lecą teraz do Chile. (…) Rekordzista i główny zwycięzca konkursu - dr Marek Kodymowski z Torunia - wypełnił 2883 kartki, dzięki czemu trafił bez problemu na listę uczestników wyjazdu do Chile. - Nie mam poczucia, że stałem się akwizytorem reklam. Potraktowałem to jak dobrą zabawę." 

To fragment artykułu sprzed 11 lat, ale od tego czasu raczej nic się nie zmieniło. Po tym jak Ministerstwo Zdrowia wprowadziło przepisy nakładające na konsultantów medycznych obowiązek ujawniania swoich powiązań z firmami farmaceutycznymi w oświadczeniach weryfikowanych następnie przez CBA, z bycia konsultantem zrezygnował co dziesiąty. Raczej nie dlatego, że się unieśli honorem. Warto o tym pamiętać, gdy w gorącą dyskusję włącza się w charakterze neutralnego eksperta jakiś dyżurny autorytet medyczny. Jak wspomniany w artykule "Newsweeka" prof. Dębski, czy ostatnio - dr Południewski. 

Dr Południewski bardzo się zaangażował w dyskusję o środku EllaOne, ale odradzam wyrabianie sobie zdania tylko na podstawie tego co on mówi, bo to co powinno mocno wybrzmieć w dyskusji o powszechnej dostępności EllaOne, dr Południewski pomija. Oto fragment wywiadu z Gazety Wyborczej:

Dziennikarka: Czy jeśli ciąża już istniała, EllaOne zaburza jej rozwój?

Południewski: Nie. Jeśli zarodek powstał, i zaimplementował się w macicy, jego dalszy rozwój jest prawidłowy.

Być może dr Południewski przeprowadził jakieś własne badania, o których nie wie producent środka, bo w dokumentach rejestrowych EllaOne dostępnych w European Medical Agency tak pisze o wpływie EllaOne na ciążę - jeśli pacjentka już w niej jest.

"Bezpieczeństwo dla zarodków ludzkich jest nieznane. Podczas stosowania dawek wystarczająco małych, aby utrzymać ciążę u zwierząt, nie obserwowano wpływu teratogennego. Produkt ellaOne jest przeciwwskazany do stosowania w ciąży i w przypadku podejrzenia ciąży. Dostępna jest bardzo ograniczona ilość danych dotyczących stanu zdrowia płodu/noworodka w przypadku narażenia ciąży na działanie octanu uliprystalu. Pomimo że nie stwierdzono wpływu teratogennego, wyniki badań na zwierzętach są niewystarczające, aby ocenić toksyczny wpływ na reprodukcję. Firma HRA Pharma prowadzi rejestr ciąż w celu monitorowania wyników ciąż u kobiet narażonych na działanie produktu ellaOne. Pacjentki i pracownicy służby zdrowia mogą zgłaszać przypadki narażenia na produkt ellaOne, kontaktując się z podmiotem odpowiedzialnym. (…) Dane dotyczące toksycznego wpływu na reprodukcję są niewystarczające z powodu braku danych farmakokinetycznych u ludzi i zwierząt."

Innymi słowy - nie mamy pojęcia jak nasza tabletka wpłynie na zdrowie dziecka, jeśli już jesteś w ciąży, bo do tej pory sprawdzaliśmy ją tylko na zwierzętach, ale jakby co to można się z nami skontaktować, to się dowiemy. Dlaczego więc dr Południewski uznał, że ta informacja jest w debacie publicznej nieistotna i można jej nam oszczędzić? Przecież jeśli nie wiadomo jaki EllaOne ma wpływ na zdrowie dziecka, jeśli pacjentka już jest w ciąży ale jeszcze o tym nie wie, to czy nie jest to argument za pozostawieniem wymogu wizyty lekarskiej, choćby po to, żeby przed zażyciem EllaOne lekarz wykluczył ciążę? 

Czy warto ufać komuś, kto albo nie doczytał raportu o leku, który promuje, albo świadomie zataja informacje, które powinny się w dyskusji pojawić. Tak jak to, że EllaOne była testowana tylko na pacjentkach powyżej 18 roku życia, a producent nie wie czy nie ma działania rakotwórczego bo to badał tylko na myszach i szczurach. 

Producentem EllaOne jest firma Gedeon Richter, hojny sponsor organizacji Wandy Nowickiej. Kilka lat temu Gedeon Richter przeprowadził wielką kampanię "społeczną" na rzecz świadomego rodzicielstwa, partnerem w kampanii było Towarzystwo Rozwoju Rodziny, którego prezesem jest dr Południewski, on też był ekspertem kampanii i autorem wydanej w jej ramach publikacji. Patronem medialnym był "Newsweek", a sądząc po tym, że artykuł o kampanii został opatrzony przypisem "artykuł sponsorowany" - nie był to patronat pro bono.

A przecież takie jawne, oficjalne powiązania finansowe to tylko wierzchołek góry lodowej. Warto o tym pamiętać, wsłuchując się w słowa eksperta zapewniającego, że jego środek jest bezpieczny, a kto wątpi ten oszołom. Bo Gedeon Richter walczy o 130 zł, które wyciągnie z naszej kieszeni, lekarz o bonus, który dostanie od Gedeon Richter, i tylko my same - o nasze zdrowie.

Kampania Gedeon Richter

"Newsweek" - artykuł sponsorowany przez Gedeon Richter"

"Newsweek" - recepta na wczasy

EllaOne - charakterystyka produktu leczniczego

 

 


 

12:54, kataryna.kataryna
Link Komentarze (5) »
niedziela, 21 grudnia 2014
Chce pan informacji, kup se pan telewizję

Monika Olejnik: Jak pan sobie kupi telewizję, to pan będzie transmitował co pan chce. Nikt nas nie będzie zmuszał do tego, co mamy transmitować.

Oburzyła się Monika Olejnik na Jacka Sasina, bo się ośmielił skrytykować niewielkie zainteresowanie mediów ważnym wydarzeniem, jakim w każdym normalnym kraju byłoby przesłuchanie urzędującego prezydenta w grubej aferze ze służbami w tle. Na twitterze dziennikarze dwoją się i troją, żeby jakoś wybronić medialnych decydentów merytorycznymi argumentami. Podobno nie relacjonowali przesłuchania bo "ludzie i tak nic z tego nie rozumieją", dlatego specjalne wydania i żółte pasku zarezerwowane są dla takich wydarzeń jak dziewiczy przejazd Pendolino, czy "afera sałatkowa". 

Zawsze, gdy mnie nachodzi pozżymać się na media, przypominam sobie poufny list Jerzego Urbana do Czesława Kiszczaka z lutego 1983 roku, w którym Urban omawia swoją koncepcję ocieplania wizerunku MSW, z wykorzystaniem mediów. Kluczową rolę przewidział tam dla Waltera, którego tak opisywał:

"Mariusz Walter – nadaje się na głównego konsultanta, jakiegoś szefa programowania, szefa realizacji programów radiowych i TV – jednym słowem nie kierownika pionu propagandy, lecz główną siłę koncepcyjno-fachową. Najzdolniejszy w ogóle redaktor telewizyjny w Polsce, organizator i koncep- cjonista. Przedstawia tow. Rakowskiemu i mnie sporo interesujących koncepcji ogólnopolitycznych i propagandowych. (…) Sprawę zna gen. Jaruzelski. Dwukrotnie polecał przyjąć go na powrót do TV. Popiera ten zamysł także Rakowski, Główczyk, Bajdor. Nie przedstawiono jednak Walterowi konkretnej propozycji stanowiska. Walter zwleka z decyzją powrotu, żądając satysfakcji i pognębienia jego wrogów. Na razie pracuje w firmie polonijnej, gdzie robią wideo-kasety. Nie jest tą pracą usatysfakcjonowany. Materialnie też nie uznaje jej za dobrą. Walter jest więc w tej chwili do wzięcia i wkrótce będzie za późno, bo ma otrzymać wy- sokie stanowisko w TV, jak tam mu się oczyści przedpole. Wielki talent i wulkan energii. Oczywiście członek PZPR, ale raczej profesjonalista niż polityk. (…) Gdyby udało się pociągnąć Waltera, on zaproponuje dużo młodych, zdolnych ludzi. Ja dalej będę myśleć, rozglądać się i szukać."

Wtedy z pomysłów Urbana nic nie wyszło, ale co się odwlecze, to nie uciecze. Nie udawajmy, że TVN powstał od zera, a Walter to taki self-made man. Jak w sprawach o kluczowym znaczeniu funkcjonują polskie media, wiemy choćby ze wspomnień Leszka Millera i Tomasza Lisa, którzy tak relacjonują okoliczności (nie)ujawnienia charkowskiego pijaństwa Aleksandra Kwaśniewskiego.

Leszek Miller: W 1999 r. brałem udział w operacji ratunkowej związanej z "golenią" prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Po przylocie z Katynia i Charkowa w mroku alejek Ogrodu Saskiego przekonywałem Zygmunta Solorza i Piotra Nurowskiego, aby Polsat nie emitował zdjęć zataczającego się prezydenta. (...) W końcu uzyskałem deklarację, że jeśli inne stacje nie podejmą tematu, Polsat też tego nie uczyni. Inni wysłannicy prezydenta przynieśli podobne ustalenia." 

Tomasz Lis: Mariusz Walter "z wściekłą miną wparował do newsroomu. "Chcecie mi stację wypierdolić w powietrze? Nie zgadzam się" i zamknął taśmę z Charkowa w sejfie, który opuściła dopiero gdy było jasne, że sprawy nagłośnionej przez Rodziny Katyńskie, Gazetę Polską i Życie nie da się już zamieść pod dywan.

Jak to kiedyś mądrze powiedział Ryszard Bugaj "Dramat dla wolności słowa zaczyna się nie wtedy, gdy jedne media jakąś sprawę nagłaśniają, inne zaś ją przemilczają, lecz wtedy, gdy zdecydowana większość mediów to samo nagłaśnia i to samo przemilcza". Kto chce, niech wierzy, że rezygnacja z obszernego zrelacjonowania przesłuchania urzędującego prezydenta była decyzją czysto merytoryczną, tak jak czysto merytoryczne względy przemawiają za tym, że "aferę sałatkową" media wałkują już czwarty dzień i końca nie widać. A Kiszczak siedzi, i zawija...

 
16:00, kataryna.kataryna
Link Komentarze (10) »
poniedziałek, 11 sierpnia 2014
Minister na baterie

Tygodnik Powszechny: By zmienić w Polsce ustawę, wystarczy trochę gotówki, firma PR, ulegający wpływom dziennikarze, kilku posłów i generał policji. Tyle w każdym razie wystarczyło firmie recyklingowej Orzeł Biały, która w ubiegłym roku podjęła starania, by zmienić zapisy ustawy o bateriach i akumulatorach, gdy okazało się, że uderzały w jej interesy. Latem 2012 r. Ministerstwo Środowiska przymuszone przez Parlament Europejski ogłasza, że zliberalizuje jedną z najbardziej restrykcyjnych w Europie ustaw o recyklingu i utylizacji akumulatorów. Chodzi w szczególności o artykuł 63 punkt 2, którego zapis ograniczał swobodę gospodarczą. Ministerstwo proponuje taką jego zmianę, by dopuścić do przetwarzania akumulatorów nowe firmy, które nie mają własnych instalacji recyklingu ołowiu. W takim przypadku miałyby one zlecać usługi wyspecjalizowanym zakładom.

Tygodnik Powszechny "Orzeł może"

Tak się zaczynał materiał opisujący kulisy lobbingu ws. ustawy o bateriach i akumulatorach. Równie ciekawe są dalsze losy tej ustawy, bo to jej ślad - moim zdaniem - znalazł się na jednej z taśm Wprost, tę na której Piotr Wawrzynowicz, "złote dziecko PO", rozmawia z wiceministrem Gawłowskim.

Wawrzynowicz: Tam się wiele rzeczy po prostu nakłada na siebie. Żebyś sobie przeczytał zobaczył, a ja ci później dam tą jeszcze jak dopracują w szczegółach to...   

Gawłowski: Tylko szybko. Bo my dzisiaj wysłaliśmy, czy wczoraj, bo nie mogliśmy dłużej już jakoś oficjalnie, a wysłaliśmy za 30-40, dużo…

Wawrzynowicz: dobra, ok

Gawłowski:żeby na razie zdjąć z porządku, żeby doprowadzić do (…) konsultacji, a wtedy dorzucimy te różne jeszcze inne.

Dziennikarz Wprost umiejscawia tę rozmowę w okolicach stycznia lub lutego bieżącego roku. Czy to zbieg okoliczności, że właśnie między 4 a 18 lutego w ustawie zaszły kluczowe, warte miliony złotych zmiany.

4 lutego 2014 roku rząd miał się zająć ustawą o zmianie ustawy o bateriach i akumulatorach. W projekcie przysłanym na to posiedzenie, kluczowy art. 63 punkt 2 brzmiał tak.

"Zużyte baterie samochodowe kwasowo-ołowiowe, zużyte akumulatory samochodowe kwasowo-ołowiowe, zużyte baterie przemysłowe kwasowo-ołowiowe lub zużyte akumulatory przemysłowe kwasowo-ołowiowe są poddawane przetwarzaniu wyłącznie na terenie jednego zakładu przetwarzania prowadzącego również recykling ołowiu i jego związków oraz tworzyw sztucznych, a także prowadzącego odzysk lub unieszkodliwienie, z wyjątkiem składowania, odpadów niebezpiecznych powstałych w wyniku przetworzenia zużytych baterii samochodowych kwasowo-ołowiowych, zużytych akumulatorów samochodowych kwasowo-ołowiowych, zużytych baterii przemysłowych kwasowo-ołowiowych lub zużytych akumulatorów przemysłowych kwasowo-ołowiowych"

W uzasadnieniu wnioskodawca wskazuje, że taka zmiana "zaostrza wymagania w celu skuteczniejszej ochrony środowiska".

Projekt na Radę Ministrów 4 lutego 2014

Uzasadnienie na Radę Ministrów 4 lutego 2014

Decyzja rządu z 4 lutego 2014

4 lutego 2014 roku rząd nie podejmuje jednak decyzji w tej sprawie bo ustawa "spada" z porządku obrad. Dlaczego? Na moje pytanie, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów odpowiedziała "Rada Ministrów, na wniosek Ministra Środowiska, odroczyła rozpatrzenie projektu ustawy do 18 lutego, w związku z planowanym przez Ministra Środowiska przedstawieniem autopoprawki".

18 lutego 2014 roku projekt ustawy ponownie "staje na rządzie" ale wszystko jest inaczej. W nowym projekcie - opatrzonym wielkimi czerwonymi pieczęciami "NOWY TEKST" i "BARDZO PILNE" - kluczowy art. 63 ust 2 brzmi już inaczej.

"Prowadzący zakład przetwarzania, w którym przetwarza się zużyte baterie samochodowe kwasowo-ołowiowe, zużyte akumulatory samochodowe kwasowo-ołowiowe, zużyte baterie przemysłowe kwasowo-ołowiowe lub zużyte akumulatory przemysłowe kwasowo-ołowiowe zapewnia co najmniej przekazanie powstałych w wyniku przetwarzania frakcji zawierających ołów i jego związki oraz frakcji tworzyw sztucznych do instalacji prowadzących recykling ołowiu i jego związków lub recykling tworzyw sztucznych spełniających wymagania określone w przepisach wydanych na postawie art. 7"

Nie trzeba dodawać, że w związku z tą zmianą, zmienia się też uzasadnienie. Znika zapis, że projekt "zaostrza wymagania w celu skuteczniejszej ochrony środowiska", w miejscu gdzie był pojawia się argument, że projekt "wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy zamierzają przetwarzać zużyte baterie i akumulatory bez konieczności doposażenia takiego zakładu"

Projekt na Radę Ministrów 18 lutego 2014

Uzasadnienie na Radę Ministrów 18 lutego 2014

Decyzja rządu z 18 lutego 2014

Podsumowując. Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy wiceminister środowiska w knajpie U Sowy rozmawia ze związanym z PO lobbystą o "zdjęciu z porządku" czegoś, do czego się potem "dorzuci różne jeszcze inne", Ministerstwo Środowiska zdejmuje z porządku obrad Rady Ministrów projekt zaostrzający wymagania w zakresie ochrony środowiska i w ciągu tygodnia zmienia w nim kluczowy zapis tak, żeby był na rękę firmom zajmującym się odzyskiem. 

Przypadek? Nie sądzę.

 

 

 

 

 

15:38, kataryna.kataryna
Link Komentarze (19) »
niedziela, 22 czerwca 2014
Dyplomatołek

Radosław Sikorski: Nie miałem świadomości, że moja rozmowa z prezydentem w sprawie negocjacji tarczy antyrakietowej była objęta tajemnicą państwową, dlatego relacjonowałem ją moim kolegom politykom.

Tak sześć lat temu tłumaczył się opinii publicznej i prokuratorowi minister Sikorski, gdy jedna z gazet opublikowała dość szczegółową relację z jego rozmowy z prezydentem. Prezydent podejrzewał - pewnie słusznie, sądząc po owocach - że rząd Tuska dogadał się z Demokratami na takie przeciąganie negocjacji w sprawie tarczy antyrakietowej, aby to administracja Obamy, a nie odchodzącego Busha, podpisała porozumienie o budowie tarczy.  

Nie przypominam sobie, żeby którekolwiek z mediów publikujących fragmenty tamtej tajnej rozmowy Kaczyński - Sikorski miały moralne dylematy czy ją publikować. Przeciwnie, relacjonowana kolegom przez Sikorskiego rozmowa stała się kolejnym powodem do kpin i bezpardonowego obrażania  podejrzliwego i niepoważnego prezydenta. Janusz Palikot (wtedy jeszcze jeden z liderów  PO) komentował "Uważam prezydenta za chama. Jego wypowiedzi dotyczące sposobu protokołowania spotkania z ministrem spraw zagranicznych są chamskie i one go kompletnie dyskredytują jako prezydenta tego kraju"

Gdzie była polska racja stanu, gdy Sikorski chlapał na lewo i prawo o czym rozmawiał z prezydentem? Treść tamtej rozmowy była dużo bardziej wrażliwa niż ujawnione dzisiaj knajpiane wywody, ale nie przypominam sobie żadnych dyskusji w mediach, o tym czy takie rozmowy powinno się publikować, nikt się też nie oburzał na Sikorskiego, że w takich sprawach był tak niedyskretny. Dzisiaj Blumsztajn deklaruje otwarcie, że on by rozmowy Sikorski-Rostowski nie opublikował i w to akurat wierzę. A gdyby ktoś im przyniósł podobną rozmowę Fotygi? Trudno mi sobie wyobrazić jakieś moralne rozterki, w końcu "taśmy prawdy" PiSowskiego kandydata na prezydenta Elbląga media grzały do oporu, nie zastanawiając się ani kto je nagrał, ani po co, ani czy wypada. Jak to było? "Nam nie jest wszystko jedno"?

A skoro o Wilku mowa, od tamtego czasu zmieniły się nie tylko standardy w zakresie publikowania nielegalnych podsłuchów, ale też stosunek do wulgarnego języka elit. Przypomnijcie sobie jak komentował to aspirujący do roli dziennikarskiego sumienia Jacek Żakowski.

Jacek Żakowski: Muszę powiedzieć, że fikołki, które wykonują politycy PiS, żeby tego nie zauważyć, nie ocenić, są dla mnie zadziwiające. Zadziwiające jest też to, jaki poziom kulturowy i intelektualny zaprezentował pan Wilk. To jest wstrząsające. Jak łatwo ta kiepska jakość elity ujawniająca się przed opinią publiczną jest akceptowana przez tych członków elity, którzy mieli to szczęście, że ich rozmowy nie trafiły jeszcze do internetu i gazet. To jest dla mnie zadziwiające. Nawet nie chodzi o treść, ale jakość kulturową tej komunikacji, bo ona oddaje też jakość motywacji takiego człowieka w polityce. Myślę, że pozwala spodziewać się różnych poważniejszych nadużyć, gdyby ten polityk sprawował jakąkolwiek funkcję.

Myślicie, że dzisiaj by to powtórzył?

 

 

 

 

 

20:06, kataryna.kataryna
Link Komentarze (32) »
wtorek, 17 czerwca 2014
Przychodzi Belka do Sienkiewicza...

Mam wrażenie, że nie doceniamy długofalowego znaczenia tej rozmowy, ale co ja tam wiem...

Wczoraj premier zbył rozmowę Belka-Sienkiewicz zapewnieniem, że gdy panowie rozmawiali o projekcie ustawy, był on już znany i procedowany, więc o żadnych dealach nie może być mowy. Sprawdziłam.

Lipiec 2013. Sienkiewicz rozmawia z Belką w knajpie u Sowy. Według oficjalnej wersji, inicjatorem spotkania był Belka, potwierdzałby to zresztą fragment rozmowy, w którym towarzyszący Belce Cytrycki mówi, że on płaci. 

14 sierpnia 2013. Pojawia się pierwsza, "rostowska" wersja założeń do omawianej w knajpie ustawy. 

Wersja "rostowska"

16 sierpnia 2013. Ministerstwo Finansów rozsyła projekt założeń do konsultacji, pismo z projektem oficjalnie trafia do NBP.

20 sierpnia 2013. "Newsweek" informuje o dymisji Rostowskiego. "Minister Rostowski nie złożył żadnej dymisji. Plotki czy nagonka?" - pyta na twitterze premier.

2 września 2013. Narodowy Bank Polski pisze pismo z uwagami do projektu "rostowskiego".

Uwagi NBP

20 listopada 2013. Dymisja Rostowskiego.

21 listopada 2013. Nominacja Szczurka.

22 listopada 2013. Ministerstwo Finansów przygotowuje nowy projekt założeń. 

Wersja "szczurkowa"

Wersja druga projektu zalożeń różni się od pierwszej, między innymi, całym nowym rozdziałem dotyczącym "sformalizowanego wyodrębnienia instrumentów na rzecz zapewnienia stabilności krajowego systemu finansowego od instrumentów polityki pieniężnej". Ten fragment projektu jest w całości "wyjęty" z pisma z uwagami NBP. Poniżej porównanie.

Postulaty NBP

Postulaty NBP uwzględnione w "szczurkowej" wersji ustawy

Jeśli chcemy zrozumieć znaczenie negocjacji Belka-Sienkiewicz, trzeba sie wgryźć w znaczenie zmian skutecznie wrzuconych do projektu założeń między wersją "rostowską" a "szczurkową". To tylko założenia do ustawy, trzeba więc umieć sobie wyobrazić do wprowadzenia jakich zmian w docelowej ustawie - jak już dojdzie do przekładania założeń na ustawę - mogą się przydać przyjęte w "belkowym" kształcie założenia.

Nie będę udawać, że się na tym znam, ale pierwsza z brzegu rzecz. Belka proponował (a Szczurek wpisał do założeń) "umieszczenie odrębnego przepisu wskazującego na możliwość udzielania przez NBP kredytów w celach stabilnościowych bankom oraz innym podmiotom objętym nadzorem KNF". Według obowiązującej dzisiaj ustawy o NBP, bank centralny "może udzielać bankom kredytu refinansowego w złotych w celu uzupełnienia ich zasobów pieniężnych". Jeśli dobrze rozumiem intencję, zmiany znacząco rozszerzyłyby możliwości kredytowe NBP, nie tylko jeśli chodzi o rodzaj kredytów, ale przede wszystkim o podmioty jakim można będzie ich udzielać. Wspomniane "podmioty objęte nadzorem KNF" to nie tylko banki  ale też fundusze emerytalne, ubezpieczyciele, SKOKi, fundusze inwestycyjne i inne instytucje rynku finansowego. 

Jak bardzo istotna to jest zmiana? Na jakie ustawowe zapisy może się przełożyć? Jak zmienią się możliwości interwencji NBP i faktycznego wspierania polityki rządu przez bank centralny? Nie mam pojęcia ale zmiana na chłopski rozum nie wydaje mi się językowo-techniczna. Więc jeśli czarno na białym widać, że w projekcie pojawiła się wrzutka, że pojawiła się po knajpianych pozaproceduralnych negocjacjach prezesa, który ma obowiązek nie mieszać się do polityki, z ministrem, który nie ma wiele wspólnego z rynkiem finansowym, to chyba nie jest tak, że nic się nie stało. 

Kończąc swoje rozważania ignorantki, zwracam uwagę na to, że razem z głośnym projektem założeń do ustawy o NBP, do procedowania wraca projekt ustawy o nadzorze makroostrożnościowym. Tej samej, w której zapisano Radę ds. Ryzyka Systemowego, blokowaną podobno przez Rostowskiego, który - według Belki -  "ma za małego ch.." i nie chciał zgodzić się na powołanie Rady,  w której byłby zastępcą Belki. 

15:03, kataryna.kataryna
Link Komentarze (7) »
piątek, 29 listopada 2013
Wańka Wstańka

Puls Biznesu: Biznesmen jest winien wierzycielom 60 mln zł, a rozkręca platformę płatności mobilnych i startuje w przetargach informatycznych. (...) Wczoraj zaprezentował wraz z TK Telekom nową usługę, pozwalającą kupić bilet PKP Intercity przez komórkę. Bilkom, budowany na platformie Konrada Wojterkowskiego, jest wyjątkowo przyjazny dla użytkownika. — To mój powrót na rynek i metoda na spłatę zobowiązań — mówi Konrad Wojterkowski, który trzy lata temu zajechał astonem martinem pod kancelarię premiera, by złożyć Donaldowi Tuskowi życzenia urodzinowe.

Informacji o udziale skompromitowanej i zadłużonej firmy Wojterkowskiego w przedsięwzięciu Bilkom próżno jednak szukać na oficjalnych stronach TK Telekom, spółki, której jedynym udziałowcem jest państwowa firma PKP. TK Telkom ani w samej aplikacji, ani w informacjach prasowych na jej temat nie przyznaje się do współpracy z byłym biznesmenem, zupełnie inaczej niż on sam, bo o swoim zaangażowaniu informował nie tylko Puls Biznesu, ale także cały świat na Facebooku. Trudno sobie wyobrazić, że Wojterkowski chwali się na prawo i lewo czymś z czym nie ma nic wspólnego więc pewnie z TK Telekom współpracuje, a jeśli w tej współpracy upatruje szansy na spłatę gigantycznych długów i powrót do wielkiego biznesu to raczej nie jest ona okazjonalna i luźna. TK Telekom nie chce być kojarzone z Wojterkowskim i jego firmami-bankrutami, nic dziwnego, pozostaje jednak pytanie dlaczego w ogóle we współpracę z Wojterkowskim wszedł, gdy jego wiarygodność Puls Biznesu podsumowuje tak.

Puls Biznesu: Wierzyciele bankruta MCSI wciąż są w kropce. Największym z nich, czyli bankom, były informatyczny potentat stworzony przez Konrada Wojterkowskiego zalega około 60 mln zł. I chyba wkrótce wiele się w tej sprawie nie zmieni, bo wierzyciele nie wyrazili chęci poszukiwania majątku spółki. (...) A skoro nie ma chętnych do pokrycia kosztów, sąd nie miał wyboru — umorzył postępowanie. (...) — Żeby coś odnaleźć, trzeba by zacząć od zrekonstruowania księgowości spółki. MCSI nie prowadziła jej przez ostatnie dwa lata działalności. Koszt takiej operacji to minimum 100 tys. zł. Udało się jedynie ustalić, że za cypryjskim Belnax Commercial Company, od zeszłego roku kontrolującym MCSI, stoi Konrad Wojterkowski — tłumaczy Krzysztof Gołąb. Wcześniej nie było jasne, czy MCSI wciąż kontroluje jej założyciel, który unikał odpowiedzi na pytania o spółkę z Cypru. Podczas kilkumiesięcznych porządków w MCSI spółka przeżyła kilkanaście kontroli, m.in. skarbówki, Urzędu Celnego i Urzędu Pracy. Interesowała się nią też ABW. 

Wojterkowski szykuje się do powrotu do wielkiego biznesu, ale na salony i do mediów już wrócił, jest jedną z twarzy trwającej właśnie kampanii przeciwko przemocy wobec kobiet. Najwyraźniej nikomu z zaangażowanych osobiście i finansowo w kampanię nie przeszkadza fakt, że na kampanii lansuje się człowiek tak wątpliwej reputacji. Ich sprawa, dużo bardziej interesuje mnie zaangażowanie państwowej firmy w cichą współpracę z szemranym biznesmenem. Jeśli oczywiście Wojterkowski nie konfabuluje, ale o to go nie podejrzewam bo cała jego biznesowo-publiczna działalność świadczy o wielkim sprycie i świetnym umocowaniu, warto przypomnieć historię pewnego rozporządzenia, do której wkrótce wrócę w kontekście rozkręcającej się właśnie infoafery.

Dziwne losy pewnego rozporządzenia 


 

13:42, kataryna.kataryna
Link Komentarze (291) »
piątek, 10 maja 2013
Nowak bije rekord Palikota

Roman Giertych żąda zakazu sprzedaży tytułu "Wprost" oraz 30 milionów zadośćuczynienia za krzywdę jaką ministrowi Nowakowi wyrządził Michał Majewski pamiętnym i niesłusznie zlekceważonym artykułem o zegarkach. Tekst Majewskiego miał ok. 10 000 znaków, Nowak żąda więc ok. 3 000 zł za każdy znak. To chyba rekord. 

Poprzedni rekord należał do Janusza Palikota, który cztery lata temu za tekst - żeby było zabawniej również autorstwa Michała Majewskiego - żądał 10 milionów. "Palikot jest spanikowany, wpadł w popłoch, strzela absolutnie na oślep" - komentował wtedy informację o wysokości roszczenia Majewski i dość szybko okazało się, że miał rację bo Palikot swój z hukiem ogłoszony pozew obliczony na zastraszenie i zakneblowanie dziennikarza wkrótce cichcem wycofał. 

Wytoczenie Majewskiemu procesu i wycofanie się z niego kosztowało Palikota - jak obliczyło Polskie Radio - ok. 150 000 zł, tyle bowiem musiał zapłacić za wpis sądowy i koszty.

Polskie Radio: Jacek Kondracki oświadczył w Sądzie Okręgowym w Warszawie, że cofa oba pozwy. "Nie wierzę" - powiedział w pierwszej chwili sędzia Paweł Pyzio. Potem umorzył postępowanie. Przyznał też stronie przeciwnej - wydawnictwu Axel Springer Polska i b. naczelnemu "Dziennika Polska Europa Świat" Robertowi Krasowskiemu zwrot kosztów procesu - łącznie ok. 47 tys. zł. Konsekwencją cofnięcia pozwów jest także utrata przez Palikota 102,5 tys. zł wpisu sądowego za dwa procesy, który opłacił kilka miesięcy temu. Mec. Kondracki, który jest zobowiązany wykonywać wolę swego mocodawcy, w żaden sposób tego nie skomentował. Pytany, czy jest zaskoczony decyzją swego klienta odparł, że był nią zaskoczony w sobotę, gdy się o tym dowiedział. 10 mln zł żądanego przez Palikota zadośćuczynienia byłoby rekordem - dotychczas żaden polski sąd nigdy nie zasądził takich pieniędzy w procesie o ochronę dóbr osobistych.

Palikot zablefował, zagrał wysoko licząc, że ogromna kwota wystraszy dziennikarzy i wydawcę, zmuszając ich do ugody i zamykających sprawę przeprosin, a innych skutecznie zniechęci do gmerania w kieszeni Palikota. Nie wyszło, redakcja nie spękała i blef Palikota drogo go kosztował. 

Dzisiejsze zagranie tandemu Nowak-Giertych wygląda na podobną taktykę i mam nadzieję, że przyniesie podobnie żałosny efekt. Nowak liczy, że 30 milionów skutecznie zniechęci dziennikarzy (a jeśli nie ich samych, to naczelnego lub wydawcę) do naruszania dobrego imienia Sławomir. Trzymam mocno kciuki za odwagę dziennikarzy i wydawcy, liczę, że i tym razem powiedzą "sprawdzam". Nie tylko dlatego, że nie znalazłam w artykule Majewskiego nic zasługującego na taką karę, i nie tylko dlatego, że chciałabym aby adwokaci dziennikarzy zmusili Nowaka i jego kolegów do zeznawania pod przysięgą w sprawach będących przedmiotem artykułu. Także dlatego, że państwo w którym władza uważa, że nie musi się z niczego tłumaczyć bo w razie czego postraszy patrzących jej na ręce wizją bankructwa, nigdy nie będzie nornalne. 

A tak na marginesie, ciekawa jestem jak Nowak sfinansuje koszty procesu, sam wpis sądowy będzie go kosztował dużo więcej niż ma - jeśli wierzyć jego oświadczeniu majątkowemu - zgromadzone w gotówce. 

Palikot pozywa Dziennik za tekst Majewskiego 

Palikot wycofuje pozew przeciwko Dziennikowi

Oświadczenie majątkowe ministra Nowaka

 

17:20, kataryna.kataryna
Link Komentarze (5000) »
wtorek, 07 maja 2013
CBA policzy Nowakowi zegarki

Marek Biernacki: Kontrakty rządowe z firmą reklamową powinny zostać zbadane przez CBA, to naturalne. Sam minister Nowak powinien poprosić o to, żeby zostało to zweryfikowane, bo to jest w jego interesie oczyścić się przed opinią publiczną.

"To śmieszne, że muszę się z tego tłumaczyć" - mówił jeszcze kilka dni temu sam Nowak o zegarku, rzekomo pożyczonym od kolegi tylko na tydzień. Wczorajszy Wprost co prawda mocno nadwerężył wiarygodność tego tłumaczenia, wytykając ministrowi, że ów tydzień rozciągał się gdzieś tak między wrześniem a kwietniem, bo w pożyczonym "na chwilę" zegarku widziano na przestrzeni pół roku. Na szczęście dla Nowaka, premiera takie nieścisłości nie ruszają i stoi murem za swoim ministrem, choć ten złamał co najmniej dwa przepisy gwarantujące przejrzystość majątków urzędników państwowych, nie wpisując zegarka od rodziny ani do rejestru korzyści, ani do oświadczenia majątkowego.

Po porannej wypowiedzi Biernackiego - a dwa tygodnie po pierwszej publikacji Wprost - ocknęło się wreszcie wezwane do tablicy CBA i poinformowało, że coś tam sobie sprawdza. "Analiza przedkontrolna zbada wszelkie informacje na temat możliwych nieprawidłowości i ma odpowiedzieć na pytanie, czy są przesłanki do tego, aby rozpocząć inne działania kontrolne, śledcze" - brzmi jak coś czego Nowak absolutnie nie musi się obawiać, tym bardziej, że kontrola (ups, "przedkontrola") wszczęta z takim poślizgiem, sprawia wrażenie powodowanej raczej wypowiedzią Biernackiego i potrzebą oficjalnego zamknięcia tematu, niż faktycznym zainteresowaniem służby antykorupcyjnej. A jest się czym interesować, nawet bez publikacji Wprost i pożyczonego zegarka. 

W pierwszym artykule o Nowaku Wprost wspomina jeden z rządowych kontraktów Cam Media, na kwotę 34 miliony wyłożone przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych za zarządzanie wszystkimi konferencjami w ramach polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej. Wykonawca został wybrany w drodze przetargu, ale wokół niego smród był jeszcze w trakcie trwania procedury przetargowej, o czym - pod nazwiskami! - mówili w prasie branżowej nie tylko konkurenci zwycięskiego oferenta. Kilka cytatów z branżowego pisma MICE Poland powinno dać do myślenia CBA już w 2011 roku.

"Agencje eventowe przegrywają w MSZ"

Wiele obiekcji wśród oferentów, którym nie udało się zakwalifikować do dalszego etapu, dostarczyła punktacja tego przetargu. Pierwsza piątka z listy otrzymała dokładnie tyle samo punktów. Pozostałe zaś dzieliła od tej liczby znaczna różnica. (...) To, że do drugiego etapu przeszły dwie firmy, z których jedna jest właścicielem drugiej też w pewien sposób obrazuje ten przetarg i daje do myślenia – mówi Anna Jędrocha, prezes zarządu, Symposium Cracoviense. Przedstawiciele branży niemalże jednogłośnie sugerują, że przetarg był „ustawiony” ale choć niektóre sytuacje wskazują na działanie z pogranicza prawa, to o ewidentnym przekroczeniu tej granicy mówić nie można.  

"Wielki projekt, wielka niewiadoma" 

Kompletnie nie jesteśmy w stanie zgadnąć, dlaczego często nieznane firmy spoza branży dostały tak dużą liczbę punktów. Z doświadczenia wiem jednak, że walka z urzędnikami jest bezcelowa. Nie po raz pierwszy spotykam się z niezrozumiałymi decyzjami organów państwowych, na których dochodzenie nie mam jednak czasu lub musiałbym do tego zatrudnić specjalnie wyszkolone osoby. (...) Próby uzyskania komentarza i wglądu do dokumentów, czego domagali się pozostali oferenci w tym przetargu, spełzły na niczym. Większość ofert opatrzona została klauzulą tajemnicy firmy. (...) Szala rozgoryczenia przelała się, gdy ogłoszono wynik. Właściwie takiego rozstrzygnięcia się w branży spodziewano, po wszystkich poprzedzających wydarzeniach. Niespodzianką jednak było to, że oprócz wygranego konsorcjum firm EasyLog, IT.expert i CAM Media, żadna inna firma nie złożyła swojej finalnej oferty. – Dokładnie taki scenariusz był do przewidzenia po ogłoszeniu wyników pierwszego etapu. Taka sama liczba punków, którą otrzymało pięciu oferentów, świadczyć może o tym, że za wszystkimi stał jeden podmiot, na przykład podwykonawca. Nie jest to według mnie sprawa uczciwa. (...) Niestety w jakiś sposób ten przetarg był sterowany, ale nie jestem w stanie wyjaśnić w jaki – mówi Ewa Dziedzic-Grabowska z Max Media, firmy która występowała w konsorcjum z Polską Agencją Prasową. W strefie domysłów branżowych pozostaje sprawa tego, kto powinien czuć się odpowiedzialny za całą tę sytuację – MSZ czy oferenci. Bo co do faktu, że choć prawnie bez zastrzeżeń, to wbrew zasadom etycznym, nikt wątpliwości nie ma. (...)  Rzetelne przygotowanie tak poważnego wydarzenia wymaga przede wszystkim czasu. W przypadku tego przetargu ten czas był bardzo mocno ograniczony. Już samo ofertowanie zaczęło się zbyt późno – mówi Sabrina Żymierska. W innych krajach europejskich, które obejmowały przewodnictwo w Radzie UE, przetargi na organizację wydarzeń kończyły się zazwyczaj najpóźniej na pół roku przed ich realizacją. Branża eventowa w Polsce została postawiona w niezbyt komfortowej sytuacji, która wymagała bardzo szybkiej reakcji, a wiadomo, że tam, gdzie pośpiech, może dojść do podjęcia złych lub nietrafnych decyzji. W branży nieustannie krążyły tylko spekulacje.

Tak, wiem, że to oj tam, oj tam, takie marudzenie przegranych, ale gdy wokół przetargu na 34 publiczne miliony jest smród, o którym mówią - publicznie i pod nazwiskami - poważne osoby, to chyba warto się temu bliżej przyjrzeć. Warto było 2 lata temu, tym bardziej warto dzisiaj, kiedy już wiemy, że szczęśliwy zwycięzca to - co za zbieg okoliczności - firma obsługująca rządzącą partię, na dodatek zaprzyjaźniona z jej bardzo wpływowym politykiem, a rozstrzygające "przetarg" ministerstwo, to to samo, które dopiero co przyznało - w drodze "konkursu" - 1,5 miliona dotacji fundacji założonej półtora miesiąca wcześniej przez kumpli ministerialnych urzędników, a NIK już zapowiedział, że zajmie się ministerialnymi "konkursami" o dziwnych rozstrzygnięciach.

Może się czepiam, ale CBA chyba ma co sprawdzać?

MICE Poland "Agencje eventowe przegrywają w MSZ" 

MICE Poland "Wielki projekt, wielka niewiadoma"

Superekspres o konkursach w MSZ

 

 

 

 

14:22, kataryna.kataryna
Link Komentarze (671) »
poniedziałek, 29 kwietnia 2013
Konserwa z grilla

Nie rozumiem po co Gowinowi awantura o zarodki. Jednym nierozważnym zdaniem przykrył nie tylko swój deregulacyjny sukces, ale przede wszystkim poważne kłopoty Nowaka (bo tylko Tomasz Lis może serio twierdzić, że to co opisał „Wprost” to tylko błaha „afera lajfstajlowa”). Choć trzeba Gowinowi oddać, że nie powiedział nic szokującego i mógł nie przewidzieć jak sprawnie z jednej niewinnej wypowiedzi „koledzy” i „dziennikarze” upichcą aferę, którą będą w stanie karmić publikę przez calutki tydzień. Ale skoro mamy udawać, że w „aferze Gowina” chodzi o jakieś meritum, to poudawajmy, i spójrzmy na fakty w sprawie, która tak wzburzyła premiera i życzliwych władzy dziennikarzy.Niektórzy zapomnieli co sami mówili (lub usłyszeli) podczas sejmowych debat o in vitro, oto kilka głosów, bynajmniej nie z gowinowego zaścianka.

Małgorzata Kidawa-Błońska, partyjna koleżanka Gowina, w kwestiach światopoglądowych bardzo od niego odległa „To prawda, że w Polsce dozwolone są wszelkiego rodzaju eksperymenty (…) [in vitro] w Polsce od 23 lat w ogóle bez żadnej kontroli. (…) Nie wiemy czy nie ma handlu zarodkami, bo nikt się tym nigdy nie zajmował”.

Wątpliwości w sprawie handlu – także międzynarodowego - zarodkami nie ma za to posłanka Ruchu Palikota, lekarka z zawodu, Halina Szymiec-Raczyńska „W tej chwili handel jest możliwy i praktykowany. Powszechną praktyką jest, że niepłodnym parom oferowane są zniżki za procedurę in vitro, jeśli zgodzą się oddać komórki jajowe do dyspozycji kliniki. Blokując naszą ustawę (…) legitymizują państwo (…) niekontrolowany, międzynarodowy handel zarodkami”.

W imieniu samego premiera, fakt całkowitego braku kontroli nad klinikami potwierdził Aleksander Sopliński z Ministerstwa Zdrowia „Pragnę poinformować, iż Minister Zdrowia nie posiada kompetencji, które umożliwiłyby sprawowanie nadzoru i kontroli nad rynkiem usług z zakresu in vitro”.

Efekty tego braku kontroli? Choćby opisywana przez samą Gazetę Wyborczą sprawa tajemniczego zniknięcia z jednej z klinik zostawionych tam przez bezpłodną parę plemników, zdaniem cytowanej wcześniej posłanki Palikota, to tylko wierzchołek góry lodowej. Co ciekawe, opisując całą sprawę Gazeta wytknęła też rządowi wieloletnie ociąganie się w wprowadzeniem dyrektywy unijnej w tej sprawie, a nawet wprowadzanie w błąd Komisji Europejskiej informacjami, że już, zaraz, na dniach wszystko się zmieni gdy nikt nad ustawą nawet nie pracował. Czy ktoś za to odpowiedział? Przypuszczam, że wątpię. Gazeta Wyborcza "W Polsce nadal nie obowiązują żadne procedury. Polska nie tylko nie wprowadziła dyrektyw regulujących te kwestie, ale wprowadziła w błąd Komisję Europejską (...) Dyrektywy w sprawie m.in. dawstwa, przetrzymywania i pozaustrojowego zapładniania, w tym także in vitro, Polska powinna wprowadzić już sześć lat temu. Pierwszy raz Komisja Europejska upomniała nas w 2008 roku. Później robiła to regularnie w latach 2009, 2010, 2011 i 2012. TOK FM dotarło do odpowiedzi polskiego rządu z kwietnia 2012 roku, w której czytamy, że "w najbliższych dniach projekt ustawy zostanie przekazany do konsultacji międzyresortowych i społecznych". Oczywiście nic takiego się nie stało, a rząd zobowiązał się też, że ustawa oraz akty wykonawcze do niej wejdą w życie na przełomie listopada i grudnia 2012 roku. Pod pismem podpisała się ówczesna wiceminister zdrowia, a dziś prezes NFZ Agnieszka Pachciarz. Okazuje się, że projekt założeń do ustawy nie trafił też jeszcze do rządowego centrum legislacji. Premier jednak uspokaja - to nie jest kwestia, że my nie potrafimy. Po prostu wiemy, jakie emocje budzą te przepisy. Być może jeszcze kilka miesięcy będziemy ucierać te stanowiska - mówił Donald Tusk na konferencji prasowej i dodawał, że Polsce na razie nie grożą kary finansowe za niewdrożenie tych przepisów."

Skoro ustaliliśmy, że w Polsce nie ma żadnej administracyjnej kontroli nad zarodkami, a o eksperymentach i handlu – także międzynarodowym – mówią wprost nawet gorący zwolennicy in vitro, to może przynajmniej z tymi Niemcami Gowin namieszał? Też niestety nie, bo w Niemczech faktycznie badania są dopuszczalne tylko na importowanych zarodkach, o czym można przeczytać choćby w analizie porównawczej prawa opracowanej niedawno na potrzeby amerykańskiego Kongresu. Logika zaś podpowiada, że jak trzeba importować to najłatwiej z kraju, który najbliżej i najdzikszy. 

Gdyby chodziło o fakty, nie byłoby dzisiaj tematu dymisji Gowina bo powiedział oczywistą oczywistość, a dziennikarze zamiast wołać rozpaczliwie o jego głowę grillowaliby premiera o niewdrożoną dyrektywę i konsekwencje wobec tych, którzy na taką woloamerykankę od lat pozwalają.

Nie udawajmy więc, że jeśli Gowin poleci(ał) to za coś co zrobił lub powiedział a nie za to jaki jest. A jest - jak żona bacy ze starego kawału - ogólnie męczący.

10:43, kataryna.kataryna
Link Komentarze (443) »
wtorek, 23 kwietnia 2013

Przychodami są (...) otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. (...) Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się: (...) jeśli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku. W pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju lub gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępniania. 

(Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych)

Nie jest to martwy zapis, o czym można przekonać się czytając liczne interpretacje podatkowe udzielone podatnikom dopytującym fiskusa o to, jak potraktuje otrzymane przez niech w nieodpłatne użytkowanie nieruchomości i rzeczy. Jednemu z podatników urzędnik skarbowy tak tłumaczył zasady opodatkowania umowy użyczenia - czyli tego co co łączyło ministra Nowaka i jego kolegę "w temacie" zegarków.

Umowa użyczenia jest jedną z umów nazwanych, obok najmu i dzierżawy, regulujących zasady używania rzeczy. Zgodnie z art. 710 ustawy Kodeks cywilny użyczenie jest umową, przez którą użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Istotą tej umowy jest jej bezpłatny charakter, co oznacza, że biorący w używanie nie ma obowiązku dokonywania żadnych świadczeń i opłat na rzecz dającego do bezpłatnego używania. Co do zasady, oddanie nieruchomości do nieodpłatnego używania innej osobie rodzi skutki podatkowe dla obu stron umowy, powodując powstanie przychodu zarówno po stronie użyczającego, jak i użytkującego.

(indywidualna interpretacja podatkowa Ministerstwa Finansów)

Cóż, nie wszyscy mają takie szczęście jak minister Graś, mieszkający sobie latami w cudzej willi i niepłacący z tego tytułu żadnych podatków. Gdyby minister Graś był tylko panem Grasiem, dowiedziałby się od fiskusa, że podatek z tytułu nieodpłatnego użyczenia lokalu należy się państwu zarówno od tego, kto nieruchomość za darmo użycza, jak i temu kto ją w użyczenie dostaje. Tak jak pewna pani, która użyczyła swojego mieszkania nieodpłatnie stowarzyszeniu na jego działalność statutową i była na tyle nierozważna, żeby zapytać fiskusa czy mu się z tego tytułu coś należy. No i się dopytała.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni użyczyła bezpłatnie lokal na rzecz Stowarzyszenia. Rozliczenia za świadczenia na rzecz lokalu (czynsz, opłaty wyliczona na podstawie liczników – energia, woda) są bezpośrednio regulowane przez ww. Stowarzyszenie. (...) Za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. (...)  stwierdzić należy, iż kwota czynszu - dokonywana przez biorącego w użytkowanie lokal, tj. Stowarzyszenie - stanowi dla Wnioskodawczyni przychód z innych źródeł i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.

(indywidualna interpretacja podatkowa Ministerstwa Finansów)

Jak widać z powyższej interpretacji podatkowej, nieprzystosowana do życia w III RP obywatelka, która nie dość, że się udziela społecznie oddając do dyspozycji swój majątek jakiemuś stowarzyszeniu, to jeszcze się do tego głupio przyznaje fiskusowi, musi zapłacić podatek od pieniędzy, których na oczy nie zobaczyła i trudno doprawdy uznać je za jej przychód. Bo fiskus każe sobie płacić podatek nawet od przychodów utraconych, jak w tym przypadku. Oczywiście, jeśli się jest jakąś panią Kowalską. Minister Graś takich problemów nie ma i nie będzie ich miał też minister Nowak, choć niewątpliwie pożyczanie od kogoś drogiego zegarka jest w świetle nie tylko litery prawa, ale także dotychczasowych interpretacji podatkowych użyczeniem.

Kwestie podatkowe to nie jedyny problem z zegarkami ministra Nowaka, minister nie wpisał do Rejestru Korzyści tych, które zostały mu "użyczone", tu od biedy możemy uznać, że nie wiedział. Nie ma jednak żadnego usprawiedliwienia dla nieujęcia w oświadczeniu zegarka od rodziny, bo jest tam pytanie o "składniki mienia ruchomego o wartości powyżej 10 000 zł, a zegarek jest wart ok. 30 000 zł.

Kogo to jednak obchodzi? A jeśli już obejdzie, na pewno znajdzie się rozgrzany prokurator, który wytłumaczy, że "nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych pana posła wynikają z filozoficznego wykształcenia i stosunku do wartości materialnych". 

Prawo, w szczególności podatkowe, jest dla frajerów, takich jak ta babka oddająca lokal stowarzyszeniu za darmochę, czy moja koleżanka, samotna matka, co roku wzywana do urzędu skarbowego, bo korzysta z ulgi na rehabilitację ciężko chorego syna (sam obóz kosztuje ją rokrocznie 10 000 zł) więc urząd musi sprawdzać, czy akt urodzenia oraz lekarska diagnoza są takie sam jak rok wcześniej. 

Nie mówcie mi więc proszę, że sprawa zegarków Nowaka jest banalna, w niej jak w soczewce widać jakie mamy przyjazne państwo. I dla kogo.

15:27, kataryna.kataryna
Link Komentarze (284) »
niedziela, 24 marca 2013
Być jak Owsiak

Wprost: Przed niespełna miesiącem [Owsiak] wraz z żoną ostro zareagowali na śmierć 2,5-rocznej Dominiki, do której nie przyjechało pogotowie. (...) Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, przyparty do muru emocjonalnym oświadczeniem słynnego działacza społecznego, zaczął z nim negocjacje. Powołano roboczy zespół przedstawicieli Owsiaka i Arłukowicza. Cel? Zorganizowanie opłaconych przez ministerstwo szkoleń dla wszystkich 2800 dyspozytorów pogotowia. (...) Organizacją i logistyką przeszkolenia blisko 3 tys. osób miałby się zająć wedle Owsiaka Złoty Melon.  To spółka zarządzana przez Owsiaka, której właścicielem jest WOŚP. (...) Szef Orkiestry i zarazem prezes Złotego Melona chce, by kursy ruszyły jeszcze wiosną i były obowiązkowe - na podstawie rozporządzenia ministra. - Tu nie trzeba powoływać komisji na pół roku. Niech po zakończeniu prac zespołu roboczego minister usiądzie ze swym konsultantem ds. medycyny ratunkowej i w 48 godzin podejmie decyzję, jak powinien wyglądać standard pracy dyspozytora medycznego w pogotowiu.

Spodziewam się, że minister szybko znajdzie kasę (oraz nadzwyczajny tryb jej wydania bez przetargu), bo jak się "Juras" poprzednio wkurzył, to interweniował - publicznie - sam premier ("jest potrzebna jakaś pomoc, współpraca z dowolnym resortem, w tym resortem zdrowia, ja jeszcze dziś dowiem się, na czym polega problem") a sympatyczny skądinąd Arłukowicz ma dość problemów w resorcie, żeby sobie pozwalać na gniew "Jurasa". Skuteczność jednorazowego focha Owsiaka będzie jednak bardzo gorzką lekcją dla wszystkich, a najbardziej dla samego środowiska związanego z ratownictwem medycznym.

Uchwalona w 2006 roku Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym nakłada na ratowników medycznych i dyspozytorów pogotowia obowiązek doskonalenia zawodowego, i - sądząc po obszernej korespondencji jaką w tej sprawie wysyłała do "wszystkich świętych" Polska Rada Ratowników Medycznych, oni by bardzo chcieli ale, jak zwykle, problemem są pieniądze. 

Ratownicy medyczni do ministerstwa: Zgodnie z zapisami Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która to wprowadza prawo i obowiązek doskonalenia zawodowego dla ratowników medycznych i dyspozytorów medycznych, kto ponosi koszty obowiązkowego doskonalenia zawodowego.

Ratownicy pytają ministerstwo

Ministerstwo do ratowników: Aktualnie brak jest podstaw prawnych, w oparciu o które można by dofinansować z budżetu Ministra Zdrowia doskonalenie ww. grup zawodowych. Ponadto w ocenie skutków regulacji stanowiącej część uzasadnienia do rozporządzenia w sprawie doskonalenia zawodowego dyspozytorów medycznych określono, iż koszty doskonalenia zawodowego może ponosić dyspozytor medyczny, bądź dysponent jednostki, która zatrudnia dyspozytora medycznego lub zawiera z nim umowę cywilnoprawną.

Ministerstwo odpowiada ratownikom

Korespondencja jest sprzed roku, niewiele się więc pewnie zmieniło od tamtego czasu, a wtedy - jak można przeczytać w odpowiedzi ministerstwa - ze szkoleniem dyspozytorów zasadniczo nie było problemów, a nawet jeśli były to "brak było podstaw prawnych" by je dofinansowywać z pieniędzy ministerstwa. Jeśli teraz, w odpowiedzi na histeryczny wybuch Owsiaków, minister nagle znajdzie pieniądze, których niecały rok temu prawo mu nie pozwalało szukać w budżecie resortu, żeby za nie kupić u Owsiaka szkolenia, które rok temu uważało za zbędne, będzie to kolejny symptom słabości państwa, w którym to nie argumenty a krzyk do kamery są w stanie coś zmienić. A może nawet nie zmienić, co uruchomić kasę, potrzebną żeby krzyk umilkł. Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, w swoim oświadczeniu ostro skrytykowała "szczególne traktowanie jednej organizacji, bez poparcia jej wyboru jakimkolwiek merytorycznym kryterium" a powołanie bilateralnej gruoy roboczej ds. ustalenia szczegółów zlecenia "próbą skanalizowania protestu jednej z najbardziej medialnych organizacji". Trudno się z tym głosem nie zgodzić. Jutrzejszy Wprost nie rozwieje tych wątpliwości, przeciwnie, pytania się mnożą, a jeśli minister zdecyduje się zrealizować złożoną Owsiakowi obietnicę, pytań będzie więcej. Bo chyba nawet w "dzikim kraju" nie wszystko można tak po prostu po uważaniu.

Oświadczenie OFOP

 

 

 

22:25, kataryna.kataryna
Link Komentarze (1096) »
sobota, 16 marca 2013
Pacjent, słabe ogniwo

Elżbieta Radziszewska:  Tam na szpitalnych oddziałach ratunkowych czeka kilkadziesiąt osób, najczęściej ludzie nie wiedzą, że mają tę nocną pomoc i świąteczną w ramach "peozetu" (podstawowej opieki zdrowotnej). Coś trzeba zmienić. Część osób z wygody, zwykłego cwaniaczenia, udaje się tam.

Przyzwyczaiłam się już, że w państwie Platformy najsłabszym ogniwem jest zawsze obywatel, tak też jest w służbie zdrowia - system sprawny, wszystko hula, tylko z pacjentami same kłopoty. Jak nie starsi ludzie "przyzwyczajeni do traktowania wizyt u lekarza co dwa tygodnie jako rozrywki" (Joanna Mucha) to te tłumy cwaniacko po nocach szturmujące szpitale w sprawach, które mogliby załatwić w dzień. Bo przecież placówki medyczne tip top, jedna lepsza od drugiej a czas oczekiwania na wizyty u niektórych specjalistów wynosi zaledwie kilkanaście miesięcy. To czemu cwaniaczą?

Tylko jakoś NIK trochę inaczej to widzi. W ogłoszonym pół roku temu raporcie z kontroli "Funkcjonowanie systemu ratownictwa medycznego" jasno wskazuje, że problem jest w systemie, a nie w biednym pacjencie na niego skazanym. 

Najwyższa Izba Kontroli: Szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) udzielały świadczeń zdrowotnych wszystkim zgłaszającym się pacjentom z zachowaniem obowiązujących standardów. Udzielano ich również osobom, które nie znajdowały się w stanie zagrożenia zdrowotnego, a więc nie kwalifikowały się do takiej formy pomocy. Działanie takie stanowiło naruszenie ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. Sytuacja ta stwarza zagrożenie dla pacjentów, którzy faktycznie potrzebują pomocy ze strony SOR i grozi likwidacją tych oddziałów w sytuacji, gdy na skutek wzrostu kosztów stają się deficytowe dla szpitali. (...) Powoduje również nieuprawnione pokrywanie ze środków przeznaczonych na finansowanie lecznictwa zamkniętego kosztów diagnostyki i leczenia osób, które ze względu na swój stan zdrowia powinny korzystać z podstawowej oraz specjalistycznej ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. W poszczególnych kontrolowanych szpitalach stanowiły one szacunkowo od 30% do 80% zgłaszających się. W ocenie NIK sytuacja ta była konsekwencją ograniczonej dostępności ambulatoryjnej opieki zdrowotnej oraz braku skutecznego mechanizmu pozwalającego na ograniczenie świadczeń dla osób, które nie znajdowały się w stanie zagrożenia zdrowotnego. (...) Do centrów urazowych kontrolowanych szpitali kierowani byli wszyscy pacjenci z urazami, mimo precyzyjnie opisanych kryteriów kwalifikacji i transportu pacjentów do ośrodka urazowego. Stanowiło to obciążenie dla personelu i powodowało dodatkowe koszty (...) Kontrolowane jednostki systemu w znacznym stopniu obciążane były udzielaniem świadczeń zdrowotnych pacjentom, którzy nie znajdowali się w stanie zagrożenia zdrowotnego, głównie z powodu niedostatecznie zorganizowanej ambulatoryjnej opieki medycznej. Problem ten dotyczył szczególnie szpitalnych oddziałów ratunkowych, które odgrywają kluczową rolę w systemie ratownictwa medycznego. Ograniczenie wykorzystywania SOR do celów niezwiązanych z ratownictwem medycznym uzależnione jest od zmian systemowych poprawiających organizację i funkcjonowanie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Doraźną poprawę sytuacji mogą przynieść działania na poziomie poszczególnych szpitali podejmowane przez ich kierowników. (...) Najwyższa Izba kontroli zwraca się do ministra zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o rozważenie wprowadzenia zmian w systemie finansowania SOR. Dotychczasowy system, przy znacznej liczbie zgłaszających się pacjentów, którzy nie kwalifikują się do leczenia na tych oddziałach, powoduje, że ich działalność staje się deficytowa. Stan ten stwarza zagrożenie dla dalszego funkcjonowania SOR, niezbędnych dla prawidłowej realizacji zadań systemu ratownictwa medycznego.

Raport jest przerażający, tak jak przerażające jest każde doświadczenie pacjenta z publiczną służbą zdrowia. Ale co o tym może wiedzieć Radziszewska, na którą pod sejmem czeka karetka, a w razie potrzeby - rządowa lecznica? Nie zwalaj więc, droga władzo, winy na cwaniaczącego pacjenta, bo każdy z nich by wolał iść w dzień do normalnej przychodni niż dobijać się do szpitala. A raport NIK nie pozostawia wątpliwości, że problem jest w systemie, pacjent go używa, czasami nadużywa, ale to nie on go tworzy i nie on go może naprawić. I chciałabym aby ktoś wreszcie zmusił do Radziszewską to wytłumaczenia się co, jako członkini sejmowej komisji zdrowia, zrobiła przez te pół, żeby wymusić na ministrze postulowane przez NIK zmiany. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21:03, kataryna.kataryna
Link Komentarze (310) »
niedziela, 03 lutego 2013
Kołtunem w kołtuna czyli test na tolerancję

Anna Grodzka: Warto zauważyć, że pani Krystyna Pawłowicz nie ma dzieci. Ciekawa jestem, czy badała swoje geny. (…) Bo przy niewrażliwości na androgeny bardzo często osoba z kariotypem XY (męskim - red.) rozwija się w kierunku kobiecym, czyli po prostu jest kobietą, ale jej kariotyp jest męski.

Kto by pomyślał, że właśnie w Annie Grodzkiej Krystyna Pawłowicz znajdzie godną partnerkę do roztrząsania kwestii dzietności. Pawłowicz wie, że związki bezdzietne są "jałowe", a Grodzka wie, dlaczego są bezdzietne. Przez męski kariotyp kobiety. Ciekawe jak się z tym poczuły wszystkie kobiety, które nie chcą lub nie mogą mieć dzieci. Cielecka, Szulim, Czubaszek, o kobietach uciekających się do in vitro, żeby mieć dzieci, nie wspominając, powinny zbadać swoje geny, bo może po prostu za dużo w nich mężczyzny? Chciałoby się dodać "I kto to mówi?". 

I tak, kołtun spotkał się z kołtunem, a my możemy raczyć się uroczą dyskusją o tym, kto z kim i co z tego wynika. A tygodnik pretendujący do miana opiniotwórczego wmawia nam, że oto stoimy przed testem tolerancji, który oblejemy jak nie wybierzemy sobie na kluczowe stanowisko w państwie osoby, której jedyną polityczną kwalifikacją jest niedawna zmiana płci. Jakby wszyscy zapomnieli (o co przy wicemarszałku Niesiołowskim nietrudno), że funkcja o którą ubiega się Grodzka nie jest funkcją honorową, i wiąże się z ogromem bardzo poważnych obowiązków. Naprawdę mamy powód ufać, że Grodzka sobie poradzi? Bo wybór Grodzkiej byłby testem tolerancji tylko wtedy, gdyby miała wszystkie kwalifikacje i to jej płeć/orientacja byłyby jedyną przeszkodą. Tak nie jest, dopóki o kwalifikacjach Grodzkiej nic nie wiadomo, a wystarczy zajrzeć na stronę Sejmu, żeby się przekonać jak skromny jest jej parlamentarny dorobek.

Ludwik Dorn nie musi nikomu wmawiać, że kto za nim nie zagłosuje ten antysemita bo głosowanie nad nim nie będzie miało żadnego związku z jego genami. Annie Grodzkiej życzyłabym, żeby umiała wypracować sobie taką pozycję aby jej geny nie odgrywały pierwszoplanowej roli w jej politycznej karierze. Dopóki sama nie zrozumie, że jest kimś więcej niż kobietą, która była facetem, nikt inny tak jej nie będzie postrzegał. A dla osób poważnie traktujących swoje państwo (nawet jeśli ono nie daje ku temu powodów) to ciągle za mało, żeby obdarowywać najwyższymi stanowiskami.


 

13:02, kataryna.kataryna
Link Komentarze (1340) »
poniedziałek, 03 grudnia 2012
Agent Tomek polował na rodzinę Millera?Leszek Miller:  CBA Kaczyńskiego chciało wejść poprzez W. Marczuk na moją synową Irenę. Obie panie przyjaźnią się od dawna.

Zanim kupimy narrację, że jedyną winą Weroniki Marczuk była znajomość z synową Millera, której z kolei jedyną winą było powinowactwo z byłym premierem, trochę faktów o młodych państwu Miller. Może łatwiej będzie zrozumieć, że CBA miało nie tylko prawo ale i obowiązek się nimi zainteresować. 

Najstarsi obserwatorzy już pewnie nie pamiętają, że osoba Leszka Millera juniora zaliczyła widowiskowe entree do polityki przy okazji afery Rywina, a zwłaszcza zeznań przed komisją śledczą jednej z gwiazd postkomunistycznej lewicy, Jerzego Urbana. Z perspektywy 10 lat tak wspominał kilka miesięcy temu tamten czas w wywiadzie dla Newsweeka.

Jerzy Urban: Pewnego dnia ponad 10 lat temu przyszedł do mojej redakcji człowiek, który powiedział, że ma weksle syna Leszka Millera na 300 tys. zł i Miller nie chce spłacać. Powiedzieliśmy, żeby przyniósł te weksle. Więcej się nie zjawił. Jednakże pojawił się wtedy u mnie syn Millera. Powiedział, że zbieramy na niego haki. Twierdził, że niczego nie pożyczał, w rozmowie zaprzeczał też, że zna syna Rywina. To nasunęło mi podejrzenie, że afera to była rzecz między synkami. Szczególnie że syn Millera słynął z ambicji, żeby dokonywać w imieniu tatusia posunięć biznesowych.Pomyślałem sobie, że to by wszystko tłumaczyło. Niechęć Millera do ujawnienia sprawy, bo i tak by mu zaszkodziła, i jeszcze by syna skrzywdził. No i przekonanie samego Rywina, że idzie w imieniu tych, którzy mogą.

Pamiętacie może, że gdy rozgrywały się opisywane tu wydarzenia, żona Jerzego Urbana uznała Millera juniora za persona non grata u Urbanów, a tę parę trudno traktować jako fanatyków moralności, skreślających człowieka za byle głupstwo. Zresztą nawet gdyby wtedy dali się ponieść, to przecież Urban miał 10 lat na przemyślenia, i ciągle po tych 10 latach wskazuje na młodego Millera jako osobę dla zrozumienia afery Rywina istotną. Daje do myślenia? Powinno, bo przecież to osoba z samego centrum postkomuszego środowiska. Do myślenia powinien dać także tekst zamieszczony w przychylnej przecież postkomunistom Polityce (to przecież dziennikarka tego tygodnika, na osobiste życzenie swojego naczelnego, wycięła ze swojego wywiadu z Millerem pytanie o aferę Rywina bo Miller go sobie nie życzył), która opisuje klimat panujący wokół "Juniora".

Polityka: W obawie, by Junior nie wdał się w niewłaściwe towarzystwo, poddano go szkoleniom antywywiadowczym. Agenci ABW uczyli go, w których lokalach nie powinien się pokazywać, jeśli nie chce być podejrzany o kontakty ze środowiskiem przestępczym, jakich sytuacji unikać (nie przysiadać się nigdy do stolika, gdzie siedzi ktoś obcy, nie pozwalać jemu, by się przysiadł, nie dawać się fotografować w miejscach publicznych, z ludźmi w tle). (...) Kiedy usiłowaliśmy skontaktować się z Millerem jr. w sprawie rzekomych powiązań ze spółką Poltex w Łodzi, najlepszy przyjaciel Juniora Piotr Majchrzak zadzwonił do redakcji z pytaniem, czy to prawda, że zamierzamy pisać o powiązaniach Millera z Pruszkowem. Zaprzyjaźnieni z Juniorem pracownicy PR zaalarmowali go, że szykuje się skandal. Tego samego dnia znany warszawski prawnik dzwonił z prośbą, żebyśmy – jeśli piszemy o Millerze – porozmawiali z nim, bo to, co wiemy, to wszystko nieprawda i robota Pałacu Prezydenckiego. (...) Na kilka miesięcy przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi w środowisku SLD zaczęły krążyć plotki, że służby specjalne chcą, jak mówiono, umoczyć Młodego w powiązania z mafią pruszkowską. W jej szeregach był ponoć człowiek o tym samym nazwisku. Działalność imiennika miała zostać przypisana synowi szefa lewicy. Mówiono również o powiązaniach Juniora z Grzegorzem Wieczerzakiem. Opowiadano, że przed samymi wyborami, by skompromitować ojca, służby aresztują na 48 godzin syna. – Potem by mnie wypuścili, ale efekt wyborczy zostałby osiągnięty – mówi Miller jr. Z obawy przed tym, że plan zostanie wykonany, szef SLD podjął decyzję o wysłaniu syna na szkolenie menedżerskie na Florydę. Żeby nie podejrzewano go o ucieczkę, młody Miller rozpuszczał po mieście informację o planowanym wyjeździe. – Powiedziałem o tym co najmniej 50 osobom. Ówczesny łódzki parlamentarzysta przyznaje: – Wiedzieliśmy, że Junior wyjeżdża z kraju, żeby uniknąć politycznej prowokacji. Efekty rozpuszczenia wiadomości były jednak odwrotne do zamierzonych. Utwierdziły działaczy SLD w przekonaniu, że syn ich lidera faktycznie ma coś na sumieniu. Tym bardziej że w tym czasie aresztowano Wieczerzaka. (...) 

Mocne? Mocne. Zwłaszcza, że mamy świeżo w pamięci niedawne kłopoty syna Donalda Tuska związane z jego pracą dla Amber Gold, których by nie było, gdyby o syna obecnego premiera służby podeszły równie troskliwie. Dlaczego służby, zazwyczaj nie dbające tak bardzo nawet o samych polityków, o ich rodzinach nie wspominając, uznały, że Leszkiem Millerem juniorem trzeba się szczególnie zaopiekować? To pytanie pozostanie bez odpowiedzi ale chyba można się jej domyślać po lekturze efektów śledztwa Roberta Zielińskiego (Dziennik) w sprawie jednego z wyjątkowo udanych biznesowych dilów syna i synowej Leszka Millera.

Dziennik: "Rozpowiadałem, że chętnie pozbędę się 422 udziałów w spółce CNT" - przyznaje DZIENNIKOWI Bogdanowicz. Samo CNT było łakomym kąskiem dla wielkich firm: kontrolowała drugi w kraju portal internetowy Wirtualna Polska. Trwała hossa internetowa, jeden z banków inwestycyjnych wycenił wartość Wirtualnej Polski na 200 milionów dolarów. (...) Bogdanowicz nie otrzymał jednak oferty bezpośrednio od żadnego z poważnych biznesmenów. Propozycję złożyła mu "Net Irena Miller"."Z propozycją w imieniu Net Irena Miller zgłosił się do mnie Leszek Miller junior - wyznał gdańskim prokuratorom Bogdanowicz. Leszek junior to mąż Ireny i syn przyszłego premiera. (...) Propozycję "Net Irena Miller", a w rzeczywistości Leszka Millera juniora, Bogdanowicz przyjął. Stosowną umowę podpisali 7 kwietnia 2000 r. Na koncie Net-u, nie było jednak nawet złotówki. Do synowej przyszłego premiera wkrótce zgłosił się kolejny chętny na 422 udziały. Traf chciał, że był to stary znajomy Leszka Millera seniora, szef pomorskich struktur SLD Jerzy Jędykiewicz. (...) Ostateczny kupiec udziałów w CNT to założony również w kwietniu 2000 r. tajemniczy Transcontinental Fund Limited z wysp Bahama. Za udziały zapłacił niemalże 7,05 miliona złotych. Pośredniczył w tym Jędykiewicz. Zarobił na tym niecałe 100 tysięcy złotych. Prawdziwą fortunę zgarnęła za to "Net Irena Miller" - po przelaniu 2,75 mln zł na konto Leszka Bogdanowicza - zostało 4,3 miliona złotych!"Właściciel Transcontinental Fund zgłaszając się wprost do Bogdanowicza zapłaciłby jedynie 2,75 miliona złotych. Na całej transakcji zarobiła więc najwięcej "Net Irena Miller". Nie inwestując złotówki, ponad koszt znaczków skarbowych na rejestrację działalności, wyciągnęła 4,3 mln" - mówi osoba znająca kulisy transakcji. (...) Całą transakcję już od czterech lat badają oskarżyciele z gdańskiej Prokuratury Apelacyjnej. Podejrzewają, że wszystkie umowy (między Bogdanowiczem, Net Irena Miller, PHU Delta, Ryszardem Krauze i Transcontinental FL) podpisano tylko po to, aby wprowadzić do obrotu pieniądze pochodzące z przestępstw."Sprawdzamy, czy nie chodziło o pranie brudnych pieniędzy. Robimy co w naszej mocy, ale nie wyjaśnimy tej sprawy bez pomocy prawnej z zagranicy, np. z wysp Bahama. Stąd zajmuje to tyle czasu" - przyznaje w rozmowie z DZIENNIKIEM prokurator krajowy Janusz Kaczmarek.Trudno uwierzyć, że złoty interes, który zrobili najbliżsi Leszka Millera z jego politycznymi kolegami był zwykłym przypadkiem. Syn i synowa choć nie zainwestowali złotówki - zarobili 4,3 mln złotych.

Proszę mnie więc nie rozśmieszać świętym oburzeniem na podchody CBA do nieświętej rodziny Leszka Millera, bo jeśli ja dobrze rozumiem misję CBA, to właśnie takie sprawy ma tropić, zwłaszcza, że ponad dwudziestoletnia historia III RP pokazuje, że wszystkie inne służby są dla afer z udziałem pierwszoplanowych polityków zwyczajnie "za krótkie". A w sprawie syna i synowej Leszka Millera w mainstreamowych mediach podniesiono wystarczająco poważne oskarżenia, żeby usprawiedliwić zainteresowanie nimi CBA. Nie chodzi przecież o sprawę obyczajową, jak głośne pobicie młodej Millerowej przez męża, a o grube sprawy na styku biznesu i polityki, które zwyczajnie śmierdzą. Jeśli więc o coś mam pretensje do "starego" CBA, to o nieudolność, bo albo nie umiała niczego konkretnego w tej sprawie ustalić, albo dzisiaj nie umie się wybronić przed absurdalnymi przecież oskarżeniami, że śmiała tknąć nietykalnych. Każdy bowiem nieodparty merytorycznie atak w takiej sprawie, to rosnące przyzwolenie dla powszechnego immunitetu dla polityków, skoro skandalem ma być samo to, że ktoś się człowiekiem zainteresował, nawet jeśli czarno na czerwonym widać, że było sto powodów. 

 

Polityka o Millerze juniorze

Dziennik o biznesie Millerów
 

 

 

15:51, kataryna.kataryna
Link Komentarze (1426) »
wtorek, 31 lipca 2012
Nagroda im. Jana Rodowicza "Anody"

Jan Ołdakowski: Muzeum Powstania Warszawskiego podtrzymuje pamięć o Powstańcach Warszawskich. Jednak wartości, którymi kierowali się, walcząc o wolną Polskę, są nadal aktualne. Dlatego przyznając Nagrodę im. Jana Rodowicza „Anody” chcemy uhonorować osoby, które dziś kierują się w życiu podobnymi ideałami, bez względu na napotykane trudności i niepowodzenia.

Jutro rusza nabór zgłoszeń kandydatów do drugiej edycji Nagrody im. Jana Rodowicza "Anody". Mam swojego kandydata, osobę kiedyś znaną i zasłużoną, którą chciałabym zgłosić ale wcale nie za to co robił w antykomunistycznej opozycji, ryzykując więzieniem, ale za to co robił i ciągle robi już w wolnej Polsce - skromnie, z dala od mediów, ale w myśl tych samych wartości, którymi kierował się kiedyś. Wątpię jednak, żeby "mój" Anoda chciał z tym co robi zaistnieć w świetle reflektorów, więc pewnie akurat z tej kandydatury nic nie będzie. 

Mam to szczęście, że w swoim środowisku zawodowym od wielu lat spotykam dziesiątki godnych kandydatów do tego zaszczytnego wyróżnienia, jestem pewna, że każdy z nas, gdybyśmy się uważnie rozejrzeli, znalazłby wokół siebie kogoś kto mógłby być przykładem "Anody czasu pokoju". W przededniu kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego zachęcam do nietypowego uczczenia jego Bohaterów, wskazaniem tych spośród nas, którzy godnie służą tym samym wartościom.

Kandydatów można zgłaszać do 30 listopada. Więcej informacji na stronie www.anoda.1944.pl

Z regulaminu Nagrody

Nagroda jest ufundowana dla upamiętnienia postaci por. Jana Rodowicza ps. „Anoda” - legendy swojego pokolenia, harcerza Szarych Szeregów, żołnierza bat. „Zośka” Armii Krajowej, niezwykłego bohatera czasów II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. Po wojnie Jan Rodowicz rozpoczyna studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i marzy o odbudowaniu zniszczonej stolicy. Inspiruje kolegów do pisania wspomnień o wspólnych przeżyciach wojennych w Batalionie "Zośka". Pomaga w ekshumacji poległych oraz przenoszeniu ich na Powązki do kwatery "Zośki". Jest osobowością nieprzeciętną. Mimo dramatycznych doświadczeń wojny, orzeczonego 80% kalectwa (trzykrotnie ranny w czasie Powstania) ma wiele pasji i wielką radość życia. Uprawia narciarstwo. Cieszy się opinię człowieka niezwykle inteligentnego, czarującego, otwartego na innych, obdarzonego ogromnym poczuciem humoru. 7 stycznia 1949, w dwa tygodnie po aresztowaniu w wigilijny wieczór i uwięzieniu w gmachu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, ginie tragicznie w trakcie śledztwa. 

Nagroda im. Jana Rodowicza „Anody” to nagroda dla "Powstańców" czasu pokoju. Dla ludzi, którzy nie muszą walczyć z bronią w ręku w obronie podstawowych wartości, lecz mogą dla ich urzeczywistnienia pracować w wolnej i demokratycznej Polsce.Nagroda jest przyznawana osobom o cechach charakteryzujących Jana Rodowicza:

- niezłomność, odwaga, połączona z umiejętnością natychmiastowej reakcji na zagrożenie i podejmowaniem ryzykownych działań,

- miłość do Ojczyzny,

- poczucie odpowiedzialności za podejmowane decyzje, ochrona i opieka nad  podwładnymi, kolegami, otoczeniem,

- wytrwałe dążenie do przezwyciężania własnych słabości zarówno fizycznych, jak i psychicznych,

- optymistyczne spojrzenie na świat i otaczających ludzi – wiara w przewagę dobrych cech ludzkich nad złymi,

- pogoda ducha, humor, umiejętność cieszenia się nawet małymi sukcesami,

- rozbudzanie w innych pasji życia i zachęcanie  do efektywnego działania,

- życzliwy stosunek do otoczenia, opiekowanie się słabszymi i potrzebującymi pomocy.

10:19, kataryna.kataryna
Link Komentarze (5000) »
poniedziałek, 23 lipca 2012

TVN Warszawa: Niedobre wieści pacjentów z Mazowsza. 871 mln złotych może zabraknąć w przyszłym roku na służbę zdrowia wynika z planu finansowego, przygotowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Władze Mazowsza chcą zaskarżyć podział do Trybunału Konstytucyjnego. (...) Jeżeli plan zostanie zatwierdzony, a do tego doliczone zostaną rzeczywiste potrzeby Mazowsza, to w 2013 roku aż 666 mln zł zabraknie na leczenie szpitalne, 89 mln na leczenie u specjalistów np. kardiloga, chirurga naczyniowego czy diabetologa, 23 mln zł na rehabilitację, 19 mln na uzdrowiska, a 12 mln na pielęgnację i opiekę nad obłożnie chorymi i seniorami. Natomiast na leczenie u stomatologa zabraknie prawie 4 mln, a o 2 mln za mało będzie na przeprowadzanie profilaktycznych programów np. przeciw uzależnieniom. - Ucierpią na tym nie tylko pacjenci z Mazowsza, ale i z pozostałej części kraju. Wiele wiodących ośrodków medycznych znajduje się właśnie u nas, leczą się tam pacjenci z całego kraju - zauważył Krzysztof Strzałkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

Rzeczpospolita: Resort pracy chce zabronić wolontariatu w szpitalach przekształconych w spółki i placówkach prywatnych. Ponad 18 tysięcy wolontariuszy pomagających na stałe w szpitalach oraz kilkadziesiąt tysięcy robiących to w wolnej chwili może wkrótce zniknąć z oddziałów. (...) Chodzi o projekt zmiany ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w którym ministerstwo proponuje wykreślenie jednego z przepisów, który mówi o wolontariacie w placówkach leczniczych. To skutek dostosowywania nowej ustawy do uchwalonej ustawy o działalności leczniczej. W wyniku tej zmiany wolontariusze będą mogli być tylko w tych szpitalach, które działają na zasadach niekomercyjnych. Oznacza to, że znaczna część obecnych szpitali (np. te, które zostały przekształcone w spółki) nie będzie mogła korzystać z ich pomocy. – Może to pozbawić wolontariuszy między innymi oddziałów onkologii i hematologii dla dorosłych i dla dzieci, oddziały pediatryczne oraz oddziały medycyny paliatywnej, na których tak często można było dotychczas spotkać osoby pomagające chorym w sposób ochotniczy i bez wynagrodzenia – mówi „Rz" Paweł Hermanowski z fundacji Dobrze, że Jesteś. (...) Ministerstwo Pracy broni się przed zarzutami stowarzyszeń  i tłumaczy, że proponowana przez nich zmiana nie doprowadzi do likwidacji wolontariatu w szpitalach. A osoby, które chcą w ten sposób pomagać, nadal będą mogły działać w publicznych ZOZ-ach oraz w ośrodkach prowadzonych na niekomercyjnych zasadach. (...) Wobec tak szerokiego sprzeciwu co do regulacji resort pracy zapewnia, że jeszcze raz przyjrzy się tym propozycjom i przeprowadzi kolejne konsultacje społeczne w tej sprawie. 

Dzisiejsza Rzepa wraca do sprawy, o której alarmowałam we wpisie "Rząd wyleczy służbę zdrowia z wolontariuszy". Przez trzy miesiące od opublikowania tamtego wpisu na portalu MamZdanie, na którym Ministerstwo Pracy przedstawiło swój projekt do konsultacji społecznych wypowiedziało się 165 osób (bardzo, bardzo wysoki wynik, średnia liczba komentarzy w ramach internetowych konsultacji to kilka-kilkanaście) reprezentujących w większości organizacje zajmujące się wolontariatem w służbie zdrowia, powstała także wspomniana w dzisiejszym artykule koalicja "Stop likwidacji wolontariatu" skupiająca (na razie) 30 organizacji protestujących przeciwko proponowanym rozwiązaniom na specjalnie do tego celu stworzonej stronie internetowej. Wydaje się, że głos dwóch najbardziej zainteresowanych środowisk - medycznego i wolontariackiego - wybrzmiał wystarczająco stanowczo, żeby się z nietrafionego pomysłu wycofać, zamiast zapowiadać kolejne konsultacje, bo chyba nic tu już nie ma do dodania. Zwłaszcza w kontekście alarmujących doniesień o milionach, setkach milionów, złotych jakich zabraknie na leczenie w samym tylko województwie mazowieckim. Przy tak tragicznej sytuacji w służbie zdrowia, konia z rzędem temu, kto znajdzie choć jeden argument za wyrzuceniem wolontariuszy ze szpitali. Nawet tych komercyjnych. Bo to, że pacjent - nie każdy, tylko ci nieliczni, których na to stać - idzie do prywatnego szpitala jest przecież w dużej mierze spowodowane niewydolnością publicznej służby zdrowia. W imię czego rząd chce teraz podnieść koszty leczenia w prywatnych szpitalach - bo taki siłą rzeczy będzie efekt tej nowelizacji - tym, których już raz zawiódł nie będąc w stanie im zapewnić leczenia za pieniądze ze składek, które z nich zdziera? Nie wspominając już o tym, że wolontariusze to nie tylko mniejsze koszty leczenia, ale także - a może przede wszystkim - dużo lepsza jakość, bo nikt nie wie tyle o tym jak sobie poradzić po mastektomii co wolontariuszki amazonki, które same przeszły przez to co potem przekazują odwiedzanym przez siebie pacjentom oddziałów onkologicznych. 

Taśmy Sawickiego to pikuś przy tym, jaki będzie dla władzy społeczny koszt przepchnięcia tej nowelizacji. Pozostaje mieć zatem nadzieję, że rząd, któremu najlepiej wychodzi liczenie sondażowych słupków dobrze się zastanowi czy mu się opłaci zatrzaśnięcie szpitalnych drzwi przed wolontariuszami. Bo władzy nic do tego, że obywatel chce poświęcić swój czas na siedzenie przy szpitalnym łóżku obcego człowieka. Nawet jeśli łóżko jest w szpitalu komercyjnym, a pacjent za nie zapłacił. 

10:56, kataryna.kataryna
Link Komentarze (3205) »
piątek, 20 lipca 2012
Premier się wściekł

Tusk 2008: Każdy sygnał dotyczący ewentualnych nieprawidłowości, czy kumoterstwa będziemy bardzo uczciwie badać - w ten sposób premier Donald Tusk odniósł się do doniesień wtorkowej "Rzeczpospolitej", która napisała, że PSL obsadza swoimi ludźmi spółki zajmujące się obrotem zboża.
Według "Rz", Zamojskie Zakłady Zbożowe będą miały dwóch nowych członków rady nadzorczej - konkurs wyłonił dwóch kandydatów: lokalnego działacza PSL oraz doradcę wicemarszałka Sejmu Jarosława Kalinowskiego (PSL). Za rekrutację odpowiadał zarząd spółki Elewarr, którego prezes i większość członków rady nadzorczej to osoby związane z kierownictwem PSL. (...) "Każdy sygnał dotyczący ewentualnych nieprawidłowości, czy kumoterstwa - takie mam ustalenia z (wicepremierem, prezesem PSL) Waldemarem Pawlakiem - będziemy bardzo uczciwie stawiać (...) tak żeby przywództwo obu partii koalicyjnych bardzo konsekwentnie i twardo egzekwowało przyzwoitość zachowań swoich ministrów, czy urzędników" - powiedział Tusk na wtorkowej konferencji prasowej. Jak dodał, "ma wrażenie bliskie pewności", że jego współpracownicy z PSL rozumieją takie stanowisko. Szef rządu powiedział też, że chciałby "zaprotestować przeciwko takiemu stawianiu sprawy, że w resortach PSL dzieje się gorzej, a w resortach PO dzieje się lepiej". "To nie ma koloru partyjnego. Każdy taki przypadek, czy on będzie dotyczył PSL, czy PO będziemy badać i to w trybie pilnym i reagować" - podkreślił Tusk. Premier zapewnił, że jeśli urzędnicy tego nie zrozumieją, to "znajdą się w kłopocie i to dość szybko".

Tusk 2012: Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego wkroczyli do siedziby spółki zbożowej Elewarr - poinformował rzecznik CBA Jacek Dobrzyński. Biuro sprawdzi sposób zarządzania majątkiem i koszty związane z kierowaniem spółką. (...) W środę premier Donald Tusk, który po odwołaniu ministra rolnictwa, będzie osobiście nadzorował resort, zapowiedział, że Elewarr w najbliższych dniach będzie "najbardziej prześwietloną spółką  jak tylko można sobie wyobrazić".

Trzeba oddać premierowi, który - jak wiemy od jego wiernego Grasia - nigdy nie kłamie, że Elawarr już jest "najbardziej prześwietloną spółką jak tylko można sobie wyobrazić" bo prześwietlanie trwa nieprzerwanie od 2008 roku i trudno sobie wyobrazić co tam jeszcze można znaleźć, czego przez te lata nie znaleźli dziennikarze i NIK. Na pewno natomiast nie było tam skandalicznych przypadków zakupu dorsza poza procedurami, skoro sprawą nie zajęła się Julia Pitera. Dobre i to.

Nie do pozazdroszczenia jest natomiast sytuacja CBA, które wczoraj weszło do Elawarru, posiedzi tam dwa miesiące i znajdzie to, o czym wiadomo od czterech lat, tylko dużo więcej i dużo bardziej. I naprawdę nie mam pojęcia jak się z raportu CBA wytłumaczy Tusk, który o nieprawidłowościach wiedział od czterech lat, wystarczająco długo nie tylko, żeby się w nieprawidłowościach rozeznać, ale także je uporządkować. Tymczasem najwyraźniej nie zadziało się nic, i trudno będzie z tego niczego nie rozliczać premiera, który ma pod sobą CBA, i przez większość tego czasu miał też Piterę i jej równie kosztowny, co bezużyteczny urząd.

Ale co się Tuskowi dziwić. Sam jest mistrzem kupowania sobie ludzi za państwowe posady, jak chciał sobie kupić Arłukowicza, to mu nawet specjalny urząd stworzył, do dziś nie wiadomo ile nas to kosztowało i co z tego mamy. Czy premier o takiej mentalności może być traktowany serio przez współpracowników, gdy im grozi palcem za dużo mniej ostentacyjne przypadku korupcji politycznej? 

 

Money.pl: Premier: Każdy sygnał dotyczący kumoterstwa będziemy badać

wPolityce: CBA wkroczyło do Elawarru

10:13, kataryna.kataryna
Link Komentarze (288) »
wtorek, 17 lipca 2012
Senat zdecyduje o wolności zgromadzeń

Nawiązując do niespodziewanie gorącej dyskusji o lemingach, gdybym sama miała wskazać cechy leminga, to jest to ktoś komu można wmówić, że jak mu władza ogranicza jego konstytucyjne prawo, to robi to dla jego dobra. 

Pojutrze Senat zajmie się prezydenckim projektem ustawy prawo o zgromadzeniach, zgodnie oprotestowanym nie tylko przez środowisko organizacji pozarządowych (a to one najczęściej z tego prawa korzystają), ale także "zwykłych" obywateli. Nikt się tymi głosami nie przejął i prezydencki projekt w ekspresowym tempie kończy swoją legislacyjną drogę. Na jutro organizacje zajmujące się prawami obywatelskimi zaplanowały kolejną konferencję prasową (o godz. 10.00, zaproszenie niżej). Sprawa wydaje się przesądzona, i może żadne apele do rozsądku "izby refleksji" już nie pomogą, ale jeśli ważą się losy tak ważnego dla demokracji prawa jak wolność zgromadzeń, nigdy dość kwękolenia. 

Jeśli za kilka lat ustawa podzieli w Trybunale Konstytucyjnym - bo że tam trafi jest więcej niż pewne - los ustawy o ogródkach działkowych, nikt nie będzie mógł udawać, że sobie nie zdawał sprawy jaki to bubel, bo o ustawie napisano i powiedziano już chyba wszystko (najpełniejsze zestawienie ocen, opinii i najważniejszych zarzutów można znaleźć na portalu organizacji strażniczych www.watchdog.org.pl, link poniżej). Mając większość w Sejmie i Senacie, oraz swojego prezydenta, można tę ustawę - każdą ustawę - bez problemu przepchnąć przez proces legislacyjny, ale może to być pyrrusowe zwycięstwo. 

Skoro jednak nie wszystko jeszcze - przynajmniej formalnie - stracone, wrócę do niedawnej wypowiedzi marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, który zresztą jest też przewodniczącym parlamentarnego zespołu do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi i choćby z tego tytułu powinien być szczególnie wyczulony na głosy strony społecznej. W wywiadzie jakiego Borusewicz udzielił kilka czy kilkanaście dni temu pojawia się cień nadziei na senackie poprawki w niektórych zapisach, oraz bardzo stanowcze wsparcie zapisu szczególnie kontrowersyjnego.

Bogdan Borusewicz: Otóż tutaj mamy pewne obawy teoretyczne, a jednocześnie mamy już praktykę, którą widzieliśmy i znamy. Dla mnie to jest zupełnie zrozumiałe, że nie można dopuszczać do tego, aby dwie demonstracje były w tym samym miejscu, w tym samym czasie dwie, trzy, cztery demonstracje, bo przecież to nie chodzi tylko o dwie demonstracje, były różne sytuacje. Kiedy kontrdemonstracje były planowane po to, żeby doprowadzić do starcia z demonstracją, tak? Nie było to wprost powiedziane, ale dla mnie, kiedy obserwuję to życie publiczne, były dla mnie jasne takie sytuacje. I to akurat jest zrozumiałe dla mnie, nie jest kontrowersyjne. (...) Odrzucam [zarzuty, że ustawa to kaganiec na demokrację] w państwie demokratycznym jednak muszą być regulacje, które chronią obywateli, a dotychczasowy przepis absolutnie nie daje organom, które rejestrują w zasadzie notyfikowane demonstracje do decyzji r ozdzielenia tych demonstracji. Więc przepis, który mówi obecnie, że można zakazać demonstracji, kiedy jest groźba dla życia lub zdrowia, to jest przepis, który sprawia, że w zasadzie takie sytuacje, kiedy jest zbieg w czasie i w miejscu demonstracji, nie można regulować, dlatego że trzeba mieć pewność albo trzeba udowodnić, że ktoś ma zamiar przyjść z siekierami albo z bronią, żeby zakazać demonstracji. Otóż takich możliwości ustaleń i wcześniejszych... znaczy ustaleń, możemy być państwem policyjnym, ale (...)  ja uważam, że to [zmiany proponowane w ustawie] jest słuszne, zaś inne sprawy oczywiście mogą być regulowane, tam czas zgłaszania, odpowiedzi i tak dalej, te terminy, to jest sprawa do zmiany, do uregulowania, można skrócić terminy, zaś uważam słuszne wyposażenie organów w możliwość rozdzielenia demonstracji, tak, żeby uniknąć awantur, uniknąć starć, bo policja oczywiście może rozdzielać, może wkraczać, ale policja może wkroczyć post factum, a nie przed. Lepiej zapobiegać niż potem leczyć.

Wypowiedź Borusewicza z jednej strony daje nadzieję, że na etapie senackim możliwe są jeszcze jakieś modyfikacje zapisanych w ustawie terminów (dzisiaj planowane zgromadzenie trzeba zgłaszać z trzydniowym wyprzedzeniem, nowelizacja zakłada wydłużenie tego terminu do sześciu dni), ale niestety potwierdza sztywne stanowisko w sprawie innego bardzo kontrowersyjnego zapisu umożliwiającego zakazanie zorganizowania zgromadzenia "jeżeli w tym samym czasie i miejscu lub na trasie przejścia zgłoszonych zostało 2 lub więcej zgromadzeń i nie jest możliwe ich oddzielenie lub odbycie w taki sposób, aby ich przebieg nie zagrażał życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach, organ gminy niezwłocznie wzywa organizatora zgromadzenia zgłoszonego później do dokonania zmiany czasu lub miejsca zgromadzenia albo trasy przejścia uczestników"). Widz, który oglądał w telewizji mrożące krew w żyłach sceny ze starcia Marszu Niepodległości z Kolorową Niepodległą, czy choćby niedawnego "przemarszu" rosyjskich kibiców (niebędącego zresztą formalnie zgromadzeniem) z naszymi chuliganami, może uznać, że zapis jest sensowny bo pozwoli przeciwdziałać burdom. Nic bardziej błędnego, jeśli ktoś zechce zorganizować burdy, to po prostu kontrmanifestacji nie zgłosi (tak zresztą było w tym przypadku). Nie ulega natomiast wątpliwości, że jest to zapis, który ułatwi władzy - każdej władzy - ograniczanie korzystania z wolności zgromadzeń. Jeśli tylko będzie miała pretekst, a tego dostarczą jej sami chętni do gromadzenia się.

Jak w praktyce może wyglądać działanie tego zapisu o niepokrywaniu się zgromadzeń, możemy sobie łatwo wyobrazić zaglądając na stronę z wykazem zgromadzeń publicznych zgłoszonych w Warszawie w czerwcu (lista tutaj). W czerwcu Stowarzyszenie Solidarni 2010 zgłosili mianowicie 30 zgromadzeń publicznych - codziennie, w godz. 12-22 na Krakowskim Przedmieściu mieli "zaklepane" zgromadzenie publiczne. Gdyby już teraz obowiązywała nowa ustawa, władze Warszawy mogłyby pod tym pretekstem odmówić zgody na wszystkie inne zgromadzenia pod Pałacem Prezydenckim, chyba, że ktoś dałby się radę wcisnąć na godziny między 22 a 12. Zgromadzenie publiczne może zgłosić każdy - organizacja, osoba - nowa ustawa umożliwi więc trwałe zablokowanie możliwości demonstrowania tym, z którymi się nie zgadzam. Nie popieram postulatu związków partnerskich? Proszę bardzo, zgłaszam w Ratuszu jako osoba prywatna na miesiąc z góry codzienne (i całodzienne) zgromadzenia "Nie dla związków partnerskich" pod Sejmem, Kancelarią Premiera, Kancelarią Prezydenta (i gdzie tam sobie chcę, bo przecież to, że zgłoszę nie znaczy, że muszę potem coś faktycznie robić) i niech sobie zwolennicy związków partnerskich szukają miejsca na swoje demonstracje na Tarchominie albo w innych Włochach. Popieram in vitro? Zaklepuję z odpowiednim wyprzedzeniem wszystkie atrakcyjne miejsca w Warszawie, i przeciwnicy mają kłopot. Że to czysto teoretyczne? Być może, ale praktyka jest raczej taka, że każda luka w prawie jest eksploatowana do bólu. A ten zapis umożliwia faktyczne blokowanie demonstracji bez konieczności wychodzenia na ulicę. Wystarczy papier do urzędu. 

To oczywiście przykład mocno przesadzony, przecież ustawa mówi, że władza może ale nie musi. I może władza wcale nie będzie chciała, ale który urzędnik weźmie na siebie odpowiedzialność za nieskorzystanie z prawa do zakazania nakładających się na siebie demonstracji, gdy ustawodawca mu je dał argumentując, że to dla dobra obywatela? Ja tam nie mam zaufania do władzy, gdy sięga po moje konstytucyjne prawa, a to co się dzieje z dostępem do informacji publicznej po przepchniętej z podobną determinacją poprawce Rockiego pokazuje, że jak władza czegoś bardzo, bardzo chce, to zazwyczaj potem chętnie z tego korzysta. I nie mam tutaj złudzeń - każda władza. Dzisiaj to Platforma chce ograniczać prawa obywatelskie, a opozycja ich broni, ale przecież tylko dlatego, że tak akurat są teraz rozdzielone role w politycznym teatrze. Nie wierzę, że są politycy, dla których demokracja jest ważniejsza niż władza i będą się samoograniczać. W tej sprawie, tak jak w każdej gdzie chodzi o nasze - obywateli - prawa, politycy są zawsze po drugiej stronie. Nie bez powodu nikt jeszcze nie wykreślił z kodeksu karnego przepisu karzącego za znieważenie władzy, choć każdy gdy jest w opozycji to postuluje. 

 

Zaproszenie na konferencję prasową

Media i dokumenty o projekcie ustawy o zgromadzeniach

Wywiad z Borusewiczem

19:54, kataryna.kataryna
Link Komentarze (107) »
piątek, 27 kwietnia 2012
Rząd wyleczy służbę zdrowia z wolontariuszy

Wczoraj rząd opublikował propozycję zmian w Ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Nie wzbudzi pewnie większych emocji, a powinna, bo to w niej - być może przez nieuwagę - ukrywa się prawdziwa rewolucja w systemie opieki zdrowotnej. W obowiązującej ustawie jest zapis dotyczący wolontariatu (czyli nieodpłatnej pracy) i dzisiaj brzmi on tak:

Art. 42. 1. Wolontariusze mogą wykonywać, na zasadach określonych w niniejszym rozdziale, świadczenia na rzecz:(...) 4) podmiotów leczniczych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej.

Dzięki temu zapisowi w szpitalach nieodpłatnie pracują tysiące ludzi dobrej woli, począwszy od rozbawiającego chore dzieci Dr Clowna, spełniających dziecięce marzenia wolontariuszy Fundacji Mam Marzenie, amazonki pomagające kobietom po mastektomii radzić sobie z życiem bez piersi - długo by wymieniać. Każdy kto miał nieszczęście znaleźć się w polskim szpitalu wie, jak bardzo wiele pacjenci zawdzięczają wolontariuszom. Nie wspominam tu nawet o całym ruchu hospicyjnym, który bez wolontariuszy by po prostu nie istniał.

Opublikowany wczoraj projekt nowelizacji Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie "porządkuje" sytuację i po prostu usuwa wolontariat z "podmiotów leczniczych".

13) w art. 42 w ust. 1 uchyla się pkt 4.

Rząd proponuje więc, aby z wolontariuszy nie mogły już korzystać "podmioty lecznicze w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej", a to oznacza, że hospicjum (czy jakakolwiek inna organizacja pozarządowa lub publiczna placówka medyczna) nie będzie mogło korzystać z nieodpłatnej pracy lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów czy innych wolontariuszy zatrudnionych bezpośrednio w związku z działalnością leczniczą. Nie jest to bynajmniej niedopatrzenie, bo ten zakaz został bardzo obszernie uargumentowany w uzasadnieniu i ocenie skutków regulacji. Chodzi mianowicie o...konkurencyjność.

Zmiany w pozostałych przepisach, dotyczyć będą (...) rozszerzenia na podmioty prowadzące działalność leczniczą systemowego zakazu korzystania z wolontariuszy w ramach działalności leczniczej, stanowiącej w obecnym stanie prawnym regulowaną działalność gospodarczą, a więc de facto kwalifikowaną formę działalności gospodarczej. (...) Zmiana art. 1 pkt 13 jest konsekwencją wejścia w życie ustawy  z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, która zmieniła status  prowadzonej działalności leczniczej, tzn. działalności polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Zgodnie z art. 16 ustawy ww. działalność jest obecnie działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, z późn. zm.), a więc działalnością gospodarczą, której wykonywanie wymaga spełnienia szczególnych warunków, określonych przepisami prawa. Wolontariatem, w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, są jedynie świadczenia na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 zmienianej ustawy, organów administracji publicznej, jednostek organizacyjnych podległych organom administracji publicznej lub nadzorowanych przez te organy w zakresie ich działalności statutowej, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej. W związku z powyższym, jeśli działalność polegająca na udzielaniu świadczeń zdrowotnych jest w świetle przepisów o działalności leczniczej kwalifikowaną działalnością gospodarczą, korzystanie ze świadczeń wolontariuszy przy prowadzeniu tej działalności jest sprzeczne z zasadami konkurencji oraz narusza spójność systemową regulacji dotyczącej wolontariatu (...) Regulacja będzie miała pozytywny wpływ na konkurencyjność gospodarki, zlikwiduje bowiem nieuzasadnione przywileje związane z możliwością korzystania z nieodpłatnych świadczeń wolontariuszy przez niektórych przedsiębiorców. 

Tak oto, drogi czytelniku, cichcem milczkiem, w ustawie, na którą niewielu zwróci uwagę, w niewinnym zapisie brzmiącym "w art. 42 w ust. 1 uchyla się pkt 4" rząd wprowadza prawdziwą rewolucję w służbie zdrowia, przeganiając z niej "naruszających konkurencyjność" wolontariuszy. 

Obecna ustawa

Projekt nowelizacji

08:04, kataryna.kataryna
Link Komentarze (5000) »
czwartek, 26 stycznia 2012
Czy Sikorski zapłacił Szimeczce?

Na oficjalnej stronie Radosława Sikorskiego znalazłam tłumaczenie poświęconego Sikorskiemu artykułu "Zjawisko imieniem Sikorski", opublikowanego w czeskim tygodniku "Respekt". Jako że minister jest jednym z największych orędowników ACTA, a jego podwładna dzisiaj w nocy podpisała kontrowersyjną umowę, zainteresowała mnie formalna strona opublikowania przez Radka Sikorskiego tłumaczenia artykułu z czeskiej gazety. Nie jest przecież tak, że bohater artykułu, tylko z racji tego, że jest tym bohaterem, może artykułem swobodnie rozporządzać. Art. 25 prawa autorskiego stanowi wprawdzie, że wolno rozpowszechniać w mediach już opublikowane artykuły o tematyce politycznej, ale mówi też wyraźnie, że twórcy przysługuje wtedy prawo do wynagrodzenia. Sikorski więc powinien zapłacić Szimeczce (lub organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi) za opublikowanie na swojej stronie jego artykułu. Myślicie, że zapłacił? Bo ja mam wątpliwości czy Szimeczka w ogóle wie, że został opublikowany po polsku, ale może nie doceniam "zjawiska imieniem Sikorski", może ten wróg piractwa dopełnił wszystkich formalności.

Skoro już podpisaliśmy to nieszczęsne ACTA, umowę, która podobno absolutnie niczego w polskim prawie nie zmienia, ale jakimś cudem niczego nie zmieniając pomoże skutecznie zwalczyć piractwo i kto wie co jeszcze, może warto zrobić kompleksowy przegląd stron internetowych polityków, którzy nas nią uszczęśliwili. Ciekawe jak by wyglądały te strony, i blog Kasi Tusk, gdyby trzeba było je przerobić tak, żeby absolutnie niczego nie naruszały. Ostałaby się jakaś?

"Zjawisko imieniem Sikorski"

Jarosław Lipszyc: ACTA odbiera nadzieję na zmiany

sobota, 21 stycznia 2012
Kazana to nie Kazana, Błasik to nie Błasik...

Rzeczpospolita: Nikt nie chce się przyznać do rozpoznania głosu generała Błasika, a komisje wciąż twierdzą, że był w kokpicie. Pierwszy raz głos generała Andrzeja Błasika w kabinie pilotów prezydenckiego tupolewa rozpoznano jeszcze w kwietniu 2010 roku. Tyle że do dziś nie wiadomo, kto dokonał identyfikacji. Pod stenogramami rozmów z kokpitu opracowanymi przez rosyjski MAK jest dopisek: "Identyfikacji rozmówców dokonał dowódca eskadry 36. pułku ppłk Bartosz Stroiński". – Nie rozpoznałem głosu generała. Słabo go znałem. Rozmawiałem z nim może dwa razy w życiu – mówi "Rz" i dodaje, że gdy przyjechał do Moskwy, "głos Błasika" był już rozpoznany. Przez kogo? – Poinformowano mnie, że przez kogoś z polskiej komisji badającej katastrofę – mówi Stroiński.

Na opisane w dzisiejszej Rzepie "wątpliwości" związane z tym czy i kto rozpoznał na nagraniach głos generała Błasika trzeba spojrzeć w szerszym kontekście, sięgając pamięcią do tego co się działo zaraz po opublikowaniu nieszczęsnych rosyjskich stenogramów. Bo przecież już wtedy było wiadomo, e coś tu bardzo nie gra. Generał Błasik nie był bowiem ani pierwszym, ani jedynym "błędnie" rozpoznanym.

TVN24: Głos osoby spoza załogi podpisany w nawiasie "dyrektor Kazana" pojawia się w stenogramach dwukrotnie. Jednak MSWiA poinformowało dzisiaj, że jest to jedynie sugestia prowadzących śledztwo. - To, że głos nienależący do załogi, który zarejestrowała czarna skrzynka Tu-154 należał do szefa protokołu dyplomatycznego MSZ, Mariusza Kazany, jest tylko sugestią. Nie potwierdzili tego polscy eksperci - powiedziała Woźniak. (...) Na pytanie skąd w stenogramach znalazło się nazwisko dyrektora Kazany, skoro jego głos nie został potwierdzony przez ekspertów Woźniak odsyła do Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK). To on jest odpowiedzialny za wyjaśnienie okoliczności tragedii po stronie rosyjskiej i to właśnie eksperci z MAK przygotowali odczyty nagrań. Pod dokumentem znajdują się podpisy Polaków Sławomira Michalaka, Waldemara Targalskiego. Identyfikacji osób w kabinie miał dokonać ppłk Bartosz Stroiński. Jego podpisu nie ma jednak pod dokumentem. - Podpisałem inny stenogram - powiedział we wtorek portalowi tvn24.pl Stroiński. (...) W stenogramach osoba podpisana jako "dyrektor Kazana" pojawia się dwukrotnie. Po raz pierwszy na 15 minut przed katastrofą. Wówczas kapitan samolotu Arkadiusz Protasiuk powiedział: - Panie dyrektorze, wyszła mgła. W tych warunkach, które są obecnie, nie damy rady usiąść, spróbujemy zrobić jedno zejście, ale prawdopodobnie nic z tego nie będzie. - No to mamy problem - odpowiedziała niezidentyfikowana osoba podpisana właśnie jako "dyrektor Kazana". O godz. 8.30 osoba również podpisana jako "dyrektor Kazana" mówi: - Na razie nie ma decyzji prezydenta, co dalej robić.

Przypisane wtedy dyrektorowi Kazanie wypowiedzi "No to mamy problem" i "Na razie nie ma decyzji prezydenta, co dalej robić" posłużyły - jak pamiętacie - do sformułowania hipotezy o winie prezydenta, do którego rzekomo miała należeć decyzja, ewentualnie jej brak - tak czy owak, to właśnie te słowa Kazany, uzupełnione słowami rzekomo pijanego Błasika, pozwoliły zbudować i utrwalić smoleńską narrację w której głównym winnym katastrofy był prezydent Kaczyński. 

Jakby ktoś chciał dzisiaj szukać Kazany w najnowszych stenogramach krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych, to uprzedzam - szkoda czasu. Kazana z ostatecznej wersji stenogramów zniknął, zupełnie jak Błasik. Błędem jest więc traktowanie (nie)obecności Błasika w polskich stenogramach jako jakiejś tam "rozbieżności" ze stenogramami rosyjskimi, nie w przypadku gdy w tajemniczych okolicznościach pojawiają się i znikają dwa ważne głosy, dziwnym trafem oba obciążające prezydenta, i w obu przypadkach nie wiadomo przez kogo rozpoznane. Za to świetnie wiadomo komu i do czego służące. 

Po tym jak okazało się, że w "kokpicie" znaleziono 13 osób, ale niekoniecznie załogę, dotychczasowa narracja się posypała i trochę potrwa zanim uda się sklecić nową. Gdybym miała obstawiać, spodziewam się powrotu wątku "rozmowy braci". Na tym etapie to chyba ostatnia deska ratunku, i zdaje się ktoś ją właśnie wyciągnął z lamusa. Wprost właśnie "dotarło" do informacji z...czerwca 2010, wtedy to Dania oficjalnie odpowiedziała polskim śledczym, że nie dysponuje nagraniem ostatniej rozmowy braci Kaczyńskich. 

Wprost: Szanse na to, że poznamy zapis rozmowy telefonicznej Lecha Kaczyńskiego przeprowadzonej z pokładu Tu-154 stopniały do zera. Dania, która miała tę rozmowę zarejestrować, twierdzi, że nie ma tego nagrania – wynika z informacji „Wprost”.Wojskowi prokuratorzy prowadzący śledztwo w sprawie Smoleń-ska prawie rok temu zwrócili się o nagranie tej rozmowy do Danii, która 10 kwietnia 2010 r. miała prowadzić nasłuch satelitarny na trasie przelotu polskiego Tu-154. Odpowiedź przyszła 24 czerwcu ubiegłego roku. Duńskie Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi w niej, że nie dysponuje takim nagraniem. 

Jak prorządowa gazeta ni z tego ni z owego "dociera" do informacji sprzed pół roku (dlaczego właśnie teraz? dlaczego nie w kampanii wyborczej kiedy wątek rzekomych planów upublicznienia rozmowy braci był na tapecie?) to mi się zapala czerwona lampka, bo świetnie pamiętam jak rozmowa braci była wykorzystywana od samego początku, w plotkach kolportowanych przez ważnych polityków Platformy. 

Dziennikarz 1: Z dobrych źródeł wiem, że to czołowy polityk PO, były minister, opowiadał w kuluarach jednej ze stacji o nagranych słowach LK. Mija tydzień.
Dziennikarz 2: Tak, GS do ZS. Mieli puścić nagranie i na słowach się zakończyło. Coraz więcej plotek, spekulacji... Ponura atmosfera. 
Dziennikarz 1: Dysponował nawet dokładnymi cytatami. Jeśli są - LK trafi na pośmiertny szafot. A jeśli nie? "nie można wykluczyć" "w WC"? wstyd.
Dziennikarz 3: Nie wiem, czy słyszałeś: dziś od powrotu Klicha dwóch znanych posłów kolportuje informacje o rzekomym głosie LK w kokpicie... ...zaraz dodając, że "co prawda z Klichem nie rozmawiali, ale...". Do dnia upublicznienia, narośnie jeszcze miliard teorii... ...jestem pewien, że jutro góra pojutrze, jak nie ci sami, to inni będą nawet "rzucać" cytatami.

Dzisiaj dowiadujemy się, że rozmowy braci nie poznamy, w każdym razie nie oficjalnie. Nie dałabym jednak głowy za to, że nie zaczną się pojawiać przecieki z tego "co o rozmowie wiemy ale zdradzić źródeł nie możemy". W ostateczności zaś będzie można w najlepsze spekulować co też by na tym nagraniu było, gdyby ono było. A kto wie, może nawet jest, tylko Dania się nad nami ulitowała? Jestem pewna, że "sekta smoleńska" coś wymyśli, i gdyby nie to, że moi współobywatele ciągle jeszcze te kłamstwa kupują, nawet bym się cieszyła na gimnastykę jaką będą teraz musiały wykonać tuzy prorządowego dziennikarstwa. Kazany nie było, Błasika nie było, rozmowy nie będzie. Jak lżyć, panie premierze?

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 30