pozytywka@gmail.com
Blog > Komentarze do wpisu
12+

Od niezrealizowanych obietnic wyborczych gorsze są chyba tylko obietnice realizowane „choćby nie wiem co”. Mam tę dziwną przypadłość, że lubię sobie poczytać Oceny Skutków Regulacji załączane do projektów ustaw, bo o ile w projekcie ustawy można zapisać wszystko, to OSR wymusza oszacowanie jej przewidywanych skutków. Czytam więc sobie ogłoszoną jako sukces rządu ustawę o minimalnej stawce godzinowej dla umów zleceń i pocieszam się, że może autor jest zbytnim pesymistą i nic z tego co przewiduje się nie spełni. Tymczasem rząd szaleje z obietnicami, jeszcze nieuchwaloną podwyżkę do 12 zł za godzinę właśnie przebił i daje "bez kezery" 13 zł, pensja minimalna też mocno skoczy w górę, i to już od 2017 roku. 

Sam pomysł walki z umowami śmieciowymi jest oczywiście godny poparcia, ale wiara, że wystarczy odgórnie nakazać pracodawcom podniesienie stawki godzinowej na umowie śmieciowej, w którą uciekają przed wysokimi kosztami zatrudnienia pracownika, jest dość naiwna. I nawet urzędnik przygotowujący Ocenę Skutków Regulacji dla tej ustawy, zaskakująco szczerze opisuje liczne możliwe negatywne konsekwencje przyjętej właśnie ustawy, można nawet odnieść wrażenie, że akurat na nieuczciwych pracodawcach ustawa odbije się najmniej, za to zaszkodzić może pracownikom, bezrobotnym, i budżetom samorządów.  

Budżet państwa – „zwiększenie całkowitych kosztów pracy obciąży stronę rozchodową przedsiębiorstw. W efekcie oznaczać to będzie obniżenie podstawy opodatkowania, co przyczyni się do spadku wpływów budżetowych z podatku dochodowego. 23% niezrealizowanych wpływów z tego podatku spowoduje obniżenie dochodów samorządów, natomiast pozostałe 77% obciąży budżet państwa. Szacunkowy spadek dochodów z CIT wynikający z obniżenia podstawy opodatkowania, to 36,1 mln zł w roku 2017 r. oraz więcej w latach kolejnych, adekwatnie do wzrostu ponoszonych przez przedsiębiorców całkowitych kosztów pracy”Rynek pracy – „część z osób wchodzących na rynek pracy może doświadczyć trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Istnieją przesłanki, że zbyt gwałtowne niedostosowane m.in. do tempa wzrostu gospodarczego - podniesienie minimalnego wynagrodzenia, może niekorzystnie oddziaływać na gospodarkę przyczyniając się do powstania ryzyka wystąpienia inflacji, spadku zatrudnienia lub wzrostu bezrobocia, w szczególności wśród osób wykonujących pracę o niskiej produktywności. Nie można jednak wykluczyć niewielkiego wzrostu rozmiarów szarej strefy ze względu na chęć uniknięcia wzrostu kosztów pracowniczych. Proponowane zmiany nie zlikwidują łamania prawa w tym zakresie”Zatrudnieni – „wzrost płacy minimalnej wpłynie pozytywnie na sytuację dochodową pracowników, jednak może także zwiększyć ryzyko utraty pracy. Możliwe trudności z podjęciem pracy części osób o niskich kwalifikacjach rozpoczynających aktywność zawodową. Część spośród tych osób, ze względu na zmianę regulacji może mieć trudności w utrzymaniu zatrudnienia”. Bezrobotni korzystający z programów aktywizacji zawodowej - „zmniejszeniu może ulec liczba beneficjentów świadczeń, których wysokość uwarunkowana jest wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę bądź też skróceniu może ulec okres realizacji działań aktywizacyjnych”

Determinacja w spełnianiu wyborczych obietnic jest zasadniczo zaletą polityka, tym większą im rzadsza, i za tę determinację rząd Beaty Szydło trzeba pochwalić. Ale też mocno ściskać kciuki, żeby dość pesymistyczne prognozy urzędnika piszącego OSR do tej ustawy się nie sprawdziły. 

środa, 15 czerwca 2016, kataryna.kataryna

Polecane wpisy

  • Zawstydzić Korwina

    Janusz Korwin-Mikke:  Jeśli naród ma przetrwać, ludzie niepełnosprawni muszą być traktowani gorzej – co jest równoważne mniej kontrowersyjnie brzmiąc

  • Andrzej "Blida" Rzepliński

    W życiu blogera przychodzi taki moment, kiedy polityk powie coś z czym się nawet merytorycznie zgadzamy, ale coś co można napisać na blogu gdy pada z ust minist

  • O równe prawa reprodukcyjne

    Z okazji Dnia Kobiet lewicowa Partia Razem uszczęśliwiła panie „Kartą Praw Reprodukcyjnych”, czyli zestawem pobożnych życzeń w temacie seksu i jego

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
cyfrowyja
2016/06/15 08:57:45
droga Kataryno,
patrzysz nie w tą stronę na skutki tej zmiany. Choć nie wątpię, że obecny rząd lubi przesadzić.
Rząd korzysta w tym wypadku z historycznie niskiego bezrobocia, które wcale nie che rosnąć. Zwiekszając płacę minimalną reguluje rynek pracy, starając się zahamować spadek bezrobocia (tak!) i upłynnić rynek pracy. Podnosząc płace zyska też na podatkach, składkach ZUS itd.
Korzysta z okazji, choć istnieje ryzyko, że optymizm odchoruje. Ale każdy by korzystał.
-
2016/06/27 17:57:01
Przecież Kaczyński powiedział, co chce zrobić. Nastawiać Lechowi pomników, wsadzić do więzienia Tuska i jeszcze połowę PO oraz Wałęsę, stworzyć nową elitę, pochachmęcić coś z UE. To mówił otwartym tekstem. A z UE najchętniej by wyszedł, byle tylko nie było na niego.
po skasowaniu kasy, oczywiście. Na to trzeba trochę czasu, a puste obietnice mu go dadzą. A potem nic już nie będzie go obchodzić, będzie zresztą już starym dziadem, a i teraz nie wyglada zbyt dobrze.
-
2016/07/12 20:34:00
Poslowie Kukiz'15 to najsensowniejsi posłowie w historii III RP - chodzi mi o ilość przechodzącą w jakośc (Liroy, Jakubiak, Tyszka, Wilk, Siarkowska, Borowska, Grabowski Wójcikowski, Kukiz i wielu innych zacnych posłów i poslanek) - i oni (np. Marek jakubiak czy Rafał Wójcikowski) wiedzą o co kaman z minimalką ;) Ratowanie truchła ZUS-owskiego.... Szydlo rzekła bez ogródek dlaczego podwyższa minimalke : ''kierując sie odpowiedzialnoscią za budżet państwa, za sytuacje finansów i za los polskich obywateli'' . Dokładnie w tej kolejności :)))))))))))))))) Los obywateli na szarym końcu bo wszystko dla państwa i przez państwo.. Robert Winnicki którego nawet lubie za uniosceptycyzm i konsekwentną walke z nawałą islamską a takze z ustawą o bratniej pomocy 1066, która PiS potepiało i glosowało przeciw a teraz jej broni bo tak każe ''mądrość etapu'':)) - dobrze by sie czuł w PIS :) W partii narodowo- socjalistycznej, choc nie brunatnej ! P.S. Przetrzymamy PiS - spokojnie ! KORWIN miewa juz 8 % a Kukiz tez stabilny . Były kandydat na prezydenta z ramienia KNP pan Jacek Wilk dobrze punktuje pisowskie idiotyzmy. Jarek Kaczyński dostanie w 2019 takiego koalicjanta ze zatęskni za PO-PiS , ha , ha :)))))))))))) Szczególnie jeśli KNP, KORWIN, Kukiz'15 , Pobudka , Narodowcy RP a może takze i KoLiber i inne zdroworozsądkowe i umiarkowane organizacje, dogadaja sie i pójda jako komitet wyborczy rezygnujac z sutej subwencji budżetowej ale za to wchodząc do politycznej gry. www.youtube.com/watch?v=KIcsYxbzeKc
-
2016/07/12 21:30:26
ANEKS
Nawet Jarek - mistrz dywersji i taktyki, którego autentycznie podziwia jego stary kumpel Korwin Mikke - nie zdoła rozbić i skorumpować prawicy wolnościowej i narodowej (poza jakimis degeneratami typu Morawieckiego i tej głupiej baby od głosowania na dwie ręce, którzy zawsze mogą wejsc do sejmu na czyichś plecach) - jesli ta w końcu pójdzie po rozum do głowy, przestanie wyzywać sie wzajemnie od zdrajców i uzyska ponad 10 %. A to plan minimum dla prawicy AD 2019 . Walka PiS-u z gotówką w ramach walki z szarą strefą bo socjalizm bohatersko walczy z problemami które sam pracowicie kreuje (jaka ta śmieciowa postwaluta jest taka jest ale lepiej mieć pieniądz w garści niz impulsy elektroniczne które moze ci zająć plajtujacy bank ''too big to fail'' lub pazerny rząd pod pretekstem ze jestes ''wrogiem publicznym'' (vide film z Willem Smithem pod takim właśnie tytułem ), wrogość PiS-u wobec uzbrojenia Polaków (Polacy najbardziej rozbrojonym narodem w Europie), nieudolna reforma edukacji (awans nauczyciela dalej za staż a nie za wyniki nauczania) , windowanie zadlużenia i podatków , lansowanie armii europejskiej przez Kaczyśnkiego , niewyobrażanie sobie Polski poza strukturami UE i pchanie nas na amerykanska wojne przeciw Azji (troche tylko łagodzone próbą wspólpracy z Chinami (''Jedwabny Szlak 2.0'') i wreszcie skończenie z użalaniem sie nad Tybetem i Dalajlamą - odrobina realizmu politycznego a nie notorycznego polskiego romantyzmu i prometeizmu :) - to wszystko dobrze wróży prawicy. PiS swoją nieudolnością wymieszaną z dobrymi czasem chęciami :) osiagnie dwa efekty - pokaże ze lewica i KOD-erastia tym bardziej nie jest alternatywą dla socjalistycznego PiS ( bo KOD-erastia i POlszewia nie ma i nigdy nie miała dobrych chęci) i drugi efekt wypływa z pierwszego : wzrost poparcia dla prawicy narodowej i wolnościowej. Nie jest tak jak marudzi pastor Paweł Chojecki ze celne punktowanie PiS (ale broń Boże nie totalne w stylu debila Schetyny) to automatyczne pompowanie balonika KOD-erastów i PIS powinien być chroniony pod szklanym kloszem bo przyjdą lewaki i sprzedadzą Polske Brukseli i Berlinowi za garść srebrników, tak jak do tej pory od 1989 nieprzerwanie (poza krótkim okresem 2005-07). Lewactwo bedzie oczywiście głosne ale bez znaczenia. W całej Europie przychodzi czas na prawice. Czasem socjalizujacą jak we Francji ale jak wynika z lektury książek Balzaca - to Francja jest ojczyzną socjalizmu ..... A Kaczyński nieborak lubi powoływac sie na francuskie przykłady ichniej ''prawicy'' :) Nie jest wcale takim geniuszem za jakiego uważa go JKM. Choc jest niezły na tle innych miernot czy szumowin.
-
2016/07/23 17:41:49

@R-T

Bredzisz, jak potłuczny.
Nic nie dorosłeś przez te lata, od kiedy piernik poszedł sobie z Kataryny :)

-
-
2016/08/08 23:18:59
@ robinek
To ty zostaleś zakonserwowaną lewacką mendą :) Nawet Grzesiu Schetyna postanowił sie przepoczwarzyć w chadeka i konserwatywnego liberała w jednym :)) Nikt nowy - poza starymi lemingami i polszewikami - sie na to co prawda nie nabierze ale pokazuje to obecne trendy w Europie, ha, ha :)) Lewacy i islamiści z Sorosem do spóły, pogrzebią i UE taką jaką znamy i ''różowe'' postempackie partyjki typu Zandberga czy Palikota :) Pa. Buźki :)

-
kaszuby-domek
2016/10/16 13:55:17
Przyjemnie było tutaj ciebie czytać.